Bu köşeyi 11 Şubat 2024 Pazar sabah saat 07:10 sularında yazıyorum o yüzden vereceğim rakamlarda değişiklikler söz konusu olabilir bunu önceden belirtmekte fayda var.

Güzel ülkemizde bugünün gerçeklerine baktığımızda maalesef ekonomik krizle karşı karşıya olduğumuz gizlenemez şekilde aşikar. 1 ABD Doları eşittir 30,67 Türk Lirası, 1 Euro ise 33,07 TL olmuş durumda. Herkes bu konu hakkında bir şeyler yazıp çiziyor lakin okudukça gerim gerim geriliyorum. Kimseye saygısızlık etmek istemem ancak gözle görülür gerçekleri söyleyip kenara çekilmenin de etik olmadığını söylemek zorundayım.

Bir ülkenin ekonomisi asla bir gün ya da iki günlük nedenlerden dolayı düşüşe geçmez. Yıllardır yapılan birçok yanlış var ve zamanında dönülemeyen bu yanlışların bedelini ödüyoruz. Çöküşün en büyük sebebi olarak son 5 yılı örnek verip çekilmek de basite kaçmaktır, konuşmadı demesinler diye konuşmaktır. 

Aslında bugünün sorumlusunun hepimiz olduğunu söylesem ne tepki verirdiniz? Evet, doğru bildiniz. Tepki azaltmak için sorduğum bir soruydu ve cevap hepimiziz. Peki, nasıl?

YANLIŞ YATIRIMLAR!
Son 20 yılda vatandaşlarımız yatırım yapma adı altında çok yanlış yollar izledi. Hiç lazım değilken Dolar, Euro ve Altın yatırımları yapıldı ve eğer yükselirse zengin oluruz beklentisi içerisine girildi lakin kimse de çıkıp bu insanlara "Arkadaşlar, eğer dolar ve euro yükselirse ülkemizin ekonomisi ne halde olur farkında mısınız?" demedi. Hatta dolar yükseldikçe zengin oluyorum diyip döviz bürolarına koşanlar bile oldu, daha fazla yükselecek diye Türk Lirasını bozdurup Euro ve Dolar alanlar bile oldu.

Dünyanın hiçbir yerinde farklı bir para birimine yatırım yapmak diye bir şey yoktur. Hatta bu yaptığınızın adı yatırım bile değil. Siz aslında o zaman verdiğiniz parayı geri alıyorsunuz ama miktarı yükseldiği için doğru yatırım gibi gelse de hiçbir kazancınız olmadı.

YURTDIŞINDAN GELENLERİN DOLAR VE EURO HARCAMASI ÇOK BÜYÜK YANLIŞ
Bugün Avrupa ya da Amerika'ya gitmek isterseniz vize almak için karşılamanız gereken şartlar var. Cebinizde belirli bir miktar gittiğiniz ülkenin kuruna göre para olması gerekiyor. Misal veriyorum; Almanya'ya gidiyorsanız Euro, Amerika'ya gidiyorsanız Dolar, İngiltere'ye gidiyorsanız Sterlin gibi. Üstelik yine gittiğiniz ülkenin para biriminde sağlık sigortası yaptırmak zorundasınız. Ayrıca gittiğiniz ülkeler sizin para biriminizi kabul etmeyecek bunu da es geçmeyelim.

Ancak bugünlerde görüyorum ki Türkiye'ye gelen çoğu turist Türk Lirası alma çabasına bile girmiyor. Bu ülkenin kasasına döviz nasıl girecek? Hiçbir şey kazanamıyoruz ki ülkemize girip çıkan turistlerden. Bizim insanımız yabancı bir ülkeye giderken onların para birimini bulundurmak zorundayken, elin turisti neden bizim ülkemizde ev kirasını, taksi ücretini, otel ücretini vesaire vesaire gidip kendi ülkesinin para birimiyle ödüyor ve biz buna müsade ediyoruz? 

TÜRKİYE'DE TÜRK LİRASI KULLANILMAK ZORUNDA!
Bir ülkenin en büyük gelir kaynağı turistlerdir özellikle Türkiye gibi önemli bir konumdaysan, Türkiye gibi her tarafı tarih kokan bir ülkeye sahipsen. Türkiye'de bulunduğumuz süre boyunca Türk Lirası kullanmamız gerektiğinin farkına varmazsak ekonomik çöküşümüz artarak devam edecektir. Bunun önlemi ise vatandaşın insiyatifine bırakılmamakla birlikte ilgili kurumlar devreye girerek konuya ilişkin kanun veya kanunlar çıkartmalıdır.

Tam olarak bu yüzden; "Bir ülkenin ekonomisi asla bir gün ya da iki günlük nedenlerden dolayı düşüşe geçmez. Yıllardır yapılan birçok yanlış var ve zamanında dönülemeyen bu yanlışların bedelini ödüyoruz. Çöküşün en büyük sebebi olarak son 5 yılı örnek verip çekilmek de basite kaçmaktır, konuşmadı demesinler diye konuşmaktır. " dedim.

Uzun lafın kısası; Sorumlu ararsak bir liste yazarım say efendim say bitmez. Zaten mevzu da bu ya? Herkes birbirini suçluyor ama ortada gerçekten büyük bir sorun var fakat kimse bu sorunun kaynağını bilmiyor. Sorunun kaynağını bilemezsen, çözümünü de üretemezsin.