Binlerce ev sahibini ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, gayrimenkul sahiplerinin kira gelirlerini doğru bir şekilde beyan etmelerini sağlamak amacıyla geniş kapsamlı bir denetim sürecinin başlatıldığını duyurdu.

Zafer Partisi meclis üyesi listesi belli oldu! Zafer Partisi meclis üyesi listesi belli oldu!

Bakan Şimşek, gayrimenkul sahiplerinin kira gelirlerinin doğru bir şekilde beyan edilmesini temin etmek adına gelir idaresi tarafından gerçekleştirilen çalışmaların genişletildiğini ve vergi dışı kira gelirini önlemek amacıyla çeşitli tedbirlerin alındığını ifade etti. Bu yeni denetim süreciyle birlikte, Bartın’da vergi dışı kira geliri elde edenlerin tespiti sağlanacak ve bu konuda daha etkin bir mücadele hedeflenecek.

Şimşek, "Tapu ve nüfus verilerinin incelenmesi sonucunda, kira geliri elde edebilme potansiyeline sahip yaklaşık 4,5 milyon konut analiz ediliyor. Kiralık olarak kullanılan adreslerde fiili tespitler yapılacak." dedi. Bu adımın kira gelirlerini vergi dışı bırakmanın önüne geçmek için atıldığını vurgulayan Şimşek, vergi uyumunu artırmak adına gayrimenkul sahiplerinin kira gelirlerinin doğru bir şekilde beyan edilmesi gerektiğini ifade etti.

Gelir İdaresi Başkanlığının, vergide gönüllü uyumu artırmak için çalışmalarına devam ettiğini belirten Şimşek, geçen yıl yapılan çalışmaların olumlu sonuçlar verdiğini ve mükelleflerin beyan dışı bıraktıkları gelirleri beyan etmelerinin sağlandığını söyledi. Şimşek, vergi uyumunu artırmak amacıyla yapılan kısa mesaj hatırlatmalarının 200 bin mükellefe gönderildiğini ve bu hatırlatmalara rağmen geri dönüş sağlamayan mükelleflerin izaha ve gönüllü uyuma davet edildiğini belirtti.

Bakan Şimşek, kira gelirlerine yönelik çalışmaların bu yıl daha da geliştirilerek devam ettiğine dikkat çekti. Türkiye İstatistik Kurumu istatistiklerinin de dahil edildiği bu çalışmalar kapsamında tapu ve nüfus verilerinin incelendiğini ve kira geliri potansiyeline sahip 4,5 milyon konutun analiz edildiğini ifade etti. Kira gelirlerine ilişkin beyannamelerin elektronik ortamda Hazır Beyan Sistemi kullanılarak verilebildiğini hatırlatarak, mükellefleri bu kolaylıklardan yararlanarak gerçek kira bedellerini mart ayında doğru bir şekilde beyan etmeye davet etti. Şimşek, 2023 yılında 1 milyon 719 bin 315 kira geliri beyannamesi alındığını ve bu yıl da kayıt dışı ekonomiyle mücadele kapsamında kira denetimlerinin tüm ülke çapında kapsamlı bir şekilde devam edeceğini belirtti.