Filistinli gruplar ile İsrail güçleri arasındaki çatışmalar
Gazze'den sabah saatlerinde İsrail yönüne bir dizi roket atıldı. İsrail içinde Gazze Şeridi yakınlarındaki yerleşim yerlerinin yanı sıra Usdud (Aşdod), Askalan (Aşkelon), Birüssebi'de (Berşeva) saldırı sirenleri çaldı. Gazze Şeridi'nden uzakta büyük kentler Tel Aviv ve Kudüs'te de saldırı sirenleri çaldı. İsrail hava savunma sistemi Demir Kubbe, Gazze'den fırlatılan roketlerden bazılarını imha etti, gökyüzünde patlama sesleri duyuldu.

Abluka altındaki Gazze'den İsrail'e roketler fırlatıldı
İsrail acil yardım servisi Kızıl Davut Yıldızı'ndan yapılan açıklamaya göre, sağlık ekipleri 40 kadar kişinin öldüğünü tespit etti ve yüzlerce yaralıya müdahale etti.

Kanal 12'nin haberinde ise İsrail genelinde yaralı sayısının 750'yi geçtiği belirtildi. Gazze yakınlarındaki Birüssebi kentindeki Soroka Hastanesi, 60'tan fazla ağır yaralının hastanede tedavi gördüğünü açıkladı.

Askalan kentinde siyah dumanlar yükseliyor
Askalan kentindeki AA ekibi, İsrail ordusunun ve güvenlik güçlerinin kentte geniş biçimde yayılarak yoğun güvenlik önlemi aldığını bildirdi. Gazze'den fırlatılan roketler nedeniyle kentte sık aralıklarla saldırı alarmları çalıyor, roketlerin isabet ettiği bazı bölgelerden siyah dumanlar yükseliyor. İsrail'e ait hava savunma sistemi Demir Kubbe'den ateşlenen füzelerin roketlere isabet etmesi sonucu gökyüzünden patlama sesleri geliyor. Kentte trafik çok seyrek ilerliyor ve İsrail ordusu çeşitli noktalarda kontrol noktalarında bekliyor.

Hamas'ın askeri kanadı Aksa Tufanı saldırısını duyurdu
Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları Komutanı Muhammed ed-Dayf, bu sabaha karşı İsrail'e yönelik başlattıkları saldırıya ilişkin yüzünün görülmediği bir videoda konuştu.

Filistin halkının yeniden devrim yaptığını ve bir devlet kurma projesine geri döndüğünü ifade eden Dayf, "İsrail'in ihlallerine karşı bir çizgi çekme kararı aldık, İsrail'e karşı Aksa Tufanı operasyonunu başlattık." dedi.

Aksa Tufanı'nın ilk aşamasında İsrail yönüne 5 bin kadar roket ve havan fırlattıklarını açıklayan Dayf, İsrail ile güvenlik koordinasyonunun sona erdiğini belirtti.

Korkutan 2 deprem! Korkutan 2 deprem!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İsrail ve Hamas'a itidal çağrısı

1640840628544-tayyiperdogan
AK Parti'nin 4. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ''Bugün buradan bir kez daha ilan ediyorum, büyük ve güçlü Türkiye'nin doğuşuna engel olamayacaksınız. Türkiye Yüzyılı'nın yükselişine engel olamayacaksınız.'' ifadesini kullandı. İsrail-Gazze hattında yaşanan gerilime de değinen Erdoğan, taraflara itidal çağrısı yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk kabine toplantısı sonrası emekli memurların maaşlarıyla ilgili bir müjde vereceklerini de açıkladı. Kongrenin düzenlendiği salonun dışında toplanan kalabalığa da seslenen Erdoğan, ''Bugün çok özel, Türkiye Yüzyılı için istisnai bir gün. Yeni seslerle, yüzlerle partimizi daha da güçlendireceğiz.'' dedi. Terörle mücadelede kararlılık vurgusu da yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Aba altından sopa gösterenlere prim vermiyoruz. Terör örgütlerini kullanarak bizi köşeye sıkıştırmaya çalışanlara boyun eğmiyoruz.'' diye konuştu.

---

SAVAŞIN TARİHÇESİ...

İsrail'in 2005 yılında 2,3 milyon insana ev sahipliği yapan Gazze Şeridi'nden çekilmesinden bu yana bölgeyi kontrol eden Hamas ve İsrail arasında çok sayıda çatışma yaşandı

Hamas, İsrail'e yönelik son yılların en büyük saldırısını cumartesi günü erken saatlerde başlattı; Gazze'den İsrail'e binlerce roket atıldı ve savaşçılar yer altı tünellerinden sınır ötesine saldırılar düzenledi.

İsrail, savaş durumunda olduğunu açıkladı ve Gazze'deki Hamas hedeflerine karşı saldırı başlattı.

İsrail'in 2005 yılında 2,3 milyon insana ev sahipliği yapan Gazze Şeridi'nden çekilmesinden bu yana bölgeyi kontrol eden Hamas ve İsrail arasında çok sayıda çatışma yaşandı. 

İşte bu çatışmaların öne çıkanlarının kronolojisi:

Ağustos 2005  İsrail güçleri, 1967'deki Orta Doğu savaşında kıyı şeridini Mısır'dan ele geçirdikten 38 yıl sonra tek taraflı olarak Gazze'den çekildi, yerleşim yerlerini terk etti ve bölgeyi Filistin Yönetimi'nin kontrolüne bıraktı.
25 Ocak 2006 - Hamas, Filistin parlamento seçimlerinde sandalyelerin çoğunluğunu kazandı. İsrail ve ABD, Hamas'ın şiddetten vazgeçmeyi ve İsrail'i tanımayı reddetmesi nedeniyle Filistinlilere yardımı kesti.
25 Haziran 2006 - Hamas militanları, sınır ötesi bir baskında İsrail askeri Gilad Şalit'i esir aldı. Bu da İsrail'in hava saldırılarına yol açtı. Şalit, beş yıldan uzun bir süre sonra bir mahkum değişimiyle serbest bırakıldı.
14 Haziran 2007 - Hamas, kısa bir iç savaşla Gazze'yi ele geçirdi ve Batı Şeria'da bulunan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a sadık El Fetih güçlerini devirdi.
27 Aralık 2008 - İsrail, Filistinlilerin İsrail'in güneyindeki Sderot kasabasına roket atmasının ardından Gazze'ye 22 günlük bir askeri saldırı başlattı. Ateşkes sağlanmadan önce yaklaşık bin 400 Filistinli ve 13 İsraillinin öldürüldüğü bildirildi.
14 Kasım 2012 - İsrail, Hamas'ın Genelkurmay Başkanı Ahmed Cebari'yi öldürdü. Hemen ardından sekiz gün boyunca Filistinli militanlar roket fırlatırken, İsrail de hava saldırılarını sürdürdü.
Temmuz-Ağustos 2014 - Üç İsrailli gencin Hamas tarafından kaçırılması ve öldürülmesi, Gazze'de 2 bin 100'den fazla Filistinli'nin ve 67'si askeri olmak üzere 73 İsraillinin öldüğü bildirilen yedi haftalık bir savaşa yol açtı.
Mart 2018 - Gazze'nin İsrail ile çitlerle çevrili sınırında Filistinli protestolar başladı. İsrail askerleri protestocuları uzaklaştırmak için ateş açtı. Birkaç ay devam eden protestolarda 170'den fazla Filistinlinin öldürüldüğü bildirildi. Protestolar ve İsrailli askerlerin müdahalesi aynı zamanda Hamas ile İsrail güçleri arasında çatışmalara yol açtı.
Mayıs 2021 - Ramazan ayında haftalarca süren gerilimin ardından, Kudüs'teki El Aksa yerleşkesinde İsrail güvenlik güçleriyle çıkan çatışmalarda yüzlerce Filistinli yaralandı. İsrail'in güvenlik güçlerini yerleşkeden çekmesini talep ettikten sonra Hamas, Gazze'den İsrail'e bir roket yağmuru başlattı. İsrail de Gazze'ye hava saldırılarıyla karşılık verdi. 11 gün süren çatışmalarda Gazze'de en az 250, İsrail'de ise 13 kişi hayatını kaybetti.
Ağustos 2022 - İsrail'in hava saldırısıyla üst düzey bir İslami Cihad komutanını vurmasıyla başlayan ve üç gün süren şiddet olaylarında 15'i çocuk en az 44 kişi öldürüldü. İsrail, hava saldırılarının İran destekli militan hareketin İsrailli komutanları ve silah depolarını hedef alacak bir saldırı planına karşı önleyici bir operasyon olduğunu söyledi. Buna karşılık İslami Cihad, İsrail'e binden fazla roket fırlattı. İsrail'in Demir Kubbe hava savunma sistemi, herhangi bir ciddi hasar veya can kaybının önüne geçti.
Ocak 2023 - Gazze'deki İslami Cihad, İsrail birliklerinin bir mülteci kampına baskın yapıp yedi Filistinli silahlı militanı ve iki sivili öldürmesinin ardından İsrail'e iki roket fırlattı. Roketler sınıra yakın yerleşim yerlerinde alarmların çalmasına neden oldu ancak herhangi bir can kaybına yol açmadı. İsrail Gazze'ye hava saldırılarıyla karşılık verdi.
Mayıs 2023 - İsrail'in Filistin İslami Cihad örgütünün üç üyesini hedef alarak öldürmesiyle başladı. İki taraf arasında beş gün süren çatışmalarda Filistinli siviller de hayatını kaybetti. Daha sonra iki taraf arasında ateş anlaşması yapıldı.
Ekim 2023 - Hamas, roket yağmurunun yanı sıra sınırı geçen silahlı kişilerle sürpriz bir saldırı düzenleyerek Gazze Şeridi'nden İsrail'e son yılların en büyük saldırısını başlattı. İslami Cihad, savaşçılarının saldırıya katıldığını duyurdu. İsrail ordusu, savaş durumunda olduğunu belirterek, Gazze'de Hamas'ı hedef alan saldırılar düzenlediğini ve yedek birlikleri göreve çağırdığını açıkladı.