İlk uygulama Bursa'da başlarken, 18-35 yaş arasındaki kadın çalışanlara iş imkânı sunan imalat sektöründeki işyerlerine, istihdam ettikleri her kadın çalışan için 3 ay süreyle aylık 25 bin liraya kadar destek sağlanacak.

Tahsin Erdem’e yeni görev! Tahsin Erdem’e yeni görev!

Yeni bir adım olarak İŞKUR, işverenlere maliyet katlanma zorunluluğu olmadan iş gücünü yetiştirme imkânı sunan 'Kadın İstihdamı İçin Pozitif Ayrımcılık Projesi (KİPAP)' başlattı. Bu pilot proje Bursa'da hayata geçirildi.

Program kapsamında 18-35 yaş aralığındaki kadın çalışanlara iş imkânı sağlayan imalat sektöründeki işyerlerine, istihdam ettikleri her kadın çalışan için 3 ay süreyle aylık 25 bin liraya kadar destek sunulacak. Destekten faydalanacak işyerlerinin, en az 2 sigortalı çalışana sahip olması gerekiyor. KİPAP'a katılan işyerleri, destek alınan sürenin en az 2 katı kadar süreyle kadın çalışanı istihdam etmeyi taahhüt etmelidir.

İşyerleri, çalıştırdıkları sigortalı sayısının %10'una kadar katılımcı talep edebilir. Ayrıca, projenin bir parçası olarak çalışan kadın işçilere 0-66 ay arasında çocuk sahibi olmaları durumunda aylık 3 bin lira çocuk bakım desteği sağlanacak.

Kadın İstihdamı İçin Pozitif Ayrımcılık Projesi'ne uygun olan tüm işverenlerin İŞKUR e-şube üzerinden başvuruda bulunmaları gerekiyor.