Zonguldak siyasetinde son dönemde yaşanan gelişmeler bir kez daha 2019 yerel seçimlerini masaya yatırmamıza neden oluyor.

Ak Parti ve MHP partilerinin Cumhur İttifakı çatısı altında Zonguldak’ta birleşmeleri bizlere 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde MHP'nin Zonguldak Belediye Başkan Adayı olarak gösterilen Hamdi Ayan'ın oy oranının yüzde 15 olduğunu ve 8900 oy aldığını hatırlatıyor.

Bugün ise Ak Parti'den Zonguldak Belediye Başkan adayı olan Ömer Selim Alan, Cumhur İttifakı çatısı altında Hamdi Ayan’ın o dönem aldığı oylara güveniyor.

Çünkü Ak Parti Merkez’de ikiye bölünmüşken parti içinden de kendisine bir hayli tepki var.

Ancak, Alan'ın MHP'den bu kadar oy alabileceğine dair duyulan şüpheler ve Ak Parti'nin MHP'yi kendi bünyesine katması, önemli soru işaretleri oluşturuyor.

Özellikle Zonguldak'ta birleşen iki partinin, şehri birlikte yönetebilme kapasitesi ve eş başkanlık konusu, merak uyandıran kritik konular arasında bulunuyor.

MHP’ye Zonguldak Belediyesi ile ilgili  ne vaatler verildi?

Siyasi arenada dikkat çeken bir diğer konu ise 2019 yerel seçimlerinde rakip olan Ömer Selim Alan ile Hamdi Ayan arasındaki geçmiş çekişme.

MHP'nin Zonguldak'ta Alan'a destek vermesi, seçmenin gözünde çelişkili bir tabloya dönüşebilir.

Bu durum, seçmenin kafasında soru işaretleri bırakarak, "Madem Ömer Selim Alan bu kadar iyiydi, 2019'da neden desteklenmiyordu?" sorularını gündeme getiriyor.

Bu karmaşık siyasi tablonun içinde Saadet Partisi Zonguldak Belediye Başkan adayı Cem Dereli'nin avantajlı konuma gelebileceği düşünülüyor.

Sağ görüşlü seçmenin tek alternatifinin Dereli olduğu yorumları, AK Parti ve MHP’deki küskün seçmenin yönelimini belirleyebilir.

“Mâziden Atiye” geri dönüyor! “Mâziden Atiye” geri dönüyor!

Zonguldak'ta yaşanan bu siyasi çekişme ve değişen dinamikler, önümüzdeki seçimlerde şehrin kaderini belirleyebilecek önemli bir sürecin başlangıcını işaret ediyor.

Bu süreçte Saadet Partisi Zonguldak Belediye Başkan adayı Cem Dereli’nin nasıl bir rol oynayacağı ve seçmenin tercihlerini nasıl etkileyeceği, zamanla netlik kazanacaktır.