Ertuğrul, Türkiye'de giderek derinleşen ekonomik kriz nedeniyle yüzbinlerce esnafın kepenk kapatmak zorunda kaldığını belirtti.

2018-2024 Döneminde 551 Bin 998 Esnaf İflas Etti

Ertuğrul'un paylaştığı resmi verilere göre, 2018-2024 döneminde toplam 551 bin 998 esnaf iflas etti. 2024 yılının ilk çeyreğinde ise 30 bin 711 esnafın kepenk indirdiği kayıtlara geçti.

BAĞ-KUR Prim Gün Sayısının Düşürülmesi Talebi

Esnafın 40 yıl prim ödemesine rağmen 7 bin lira BAĞ-KUR primi alındığını vurgulayan Ertuğrul, emekli olduklarında ise sadece 10 bin lira maaş aldıklarını belirtti. Esnafın BAĞ-KUR prim gün sayısının 7.200’e düşürülmesini beklerken, yapılan faiz güncellemesiyle yeni bir darbe aldığını söyledi.

Faiz Güncellemesi Esnafı Zorluyor

Ertuğrul, borcunu borçla kapatan, sattığını yerine koyamayan ve aldığı kredilerle işletmesini döndürmeye çalışan esnafın bu faizleri nasıl ödeyeceğini sordu. Faiz güncellemesi hamlesini, esnafın iflasını istemek olarak nitelendiren Ertuğrul, iktidarın ve kooperatif yöneticilerinin bu karardan dönmesi gerektiğini belirtti.

Ertuğrul'un açıklması:

"Türkiye’de giderek derinleşen ekonomik kriz nedeniyle yüzbinlerce esnaf, işletmesinin kapısına kilit vurmak zorunda kaldı.

Resmi verilere göre 2018-2024 döneminde 551 bin 998 esnaf iflas etti.

2024 yılının henüz ilk çeyreğinde kepenk indirmek zorunda kalan esnaf sayısı ise kayıtlara 30 bin 711 olarak geçti. 

40 yıl prim ödeyen esnafımızdan 7 bin lira BAĞ-KUR primi alınıyor.

Emekli oluyor, 10 bin lira emekli maaşı alıyor! 

Esnafımız BAĞ-KUR prim gün sayısının 7.200’e  düşürülmesini beklerken faiz güncellemesi ile bir darbe daha vuruldu.

Borcunu borçla kapatan, sattığını yerine koyamayan, borç yükü altında ezilen, aldığı kredilerle işletmesini döndürmeye çalışan esnaf bu faizleri nasıl ödeyecek?

Yapılan bu faiz güncellemesi hamlesi esnafın iflasını istemektir. İktidarın ve kooperatif yöneticilerinin bu karardan dönmesi gerekir!" ifadelerini kullandı. 

Zonguldak Barosu Çocuklara Kelepçe Takılmasını Kınadı Zonguldak Barosu Çocuklara Kelepçe Takılmasını Kınadı

Aybüke Ünal

Zonguldak Haberleri

Editör: Aybüke Ünal