Bloomberg, Türkiye’nin kamu maliyesini düzenlemek için ek vergi planladığını ve Şimşek’in açıklamalarının ardından Türk hisse senetlerinin düştüğünü belirtti.

Borsa İstanbul'da Sert Düşüş

Bloomberg HT-Habertürk yayınına katılan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yatırımcıların borsa işlemlerinden elde ettikleri karlara olası bir vergi getirilmesinin düşünüldüğünü söyledi. Bu açıklamanın ardından Türk hisse senetleri sert düştü. Borsa İstanbul 100 Endeksi, yerel saatle 11:09 itibariyle yüzde 1'e kadar geriledi ve yaklaşık bir haftanın en sert düşüşünü yaşadı.

Piyasalar Olumsuz Tepki Verdi

Piyasanın yön değiştirmesi, Şimşek'in canlı yayındaki röportajda, hazinenin borsadaki yatırımlardan elde edilen gelirlere yeni vergiler getirmeyi incelediğini söylemesinin ardından geldi. Yetkililer bu fikri ilk olarak geçen ay ortaya atmış, ancak daha sonra piyasaların olumsuz tepkisi karşısında geri adım atmıştı.

Günün ilk yarısında düşüş eğiliminde hareket eden BIST 100 endeksi, saat 13.00 itibarıyla önceki kapanışa göre 248,45 puan azalışla 10.399,46 puana geriledi. Toplam işlem hacmi 49,3 milyar lira oldu.

Ek Vergiler İçin Kampanya

Maliye Bakanı, ülkenin mali durumunu iyi durumda tutmak için kritik öneme sahip olduğunu söylediği ek vergilerin getirilmesiyle sonuçlanacak yeni bir tasarıyı savunmak için halka ulaşma kampanyası yürütüyor. Bakan Şimşek, asgari ücrete bu ay zam yapılması yönündeki halktan gelen çağrılar karşısında "popülist taleplere boyun eğmeyeceğinin" sözünü verdi.

Bir şarap grubuna daha zam geldi! Bir şarap grubuna daha zam geldi!

Kilitle Risk "Enflasyon"

Yabancı yatırımcılar, mayıs ayında yüzde 75'i aşan tüketici enflasyonunda beklenen yavaşlama için böyle bir ücret artışının kilit bir risk olduğunu sık sık dile getirdiler. Bakan Şimşek, yetkililer için fiyat artışlarını yıl sonuna kadar yüzde 42'nin altına çekmenin önemli bir hedef olduğunu, bunun merkez bankasının 2024 için tahmin yörüngesinin üst ucu olduğunu söyledi. Lira yüzde 0,2 yükselerek saat 11:10 itibariyle ABD doları başına 32,6990 seviyesinden işlem gördü. 10 yıllık lira tahvillerinin getirisi 13 baz puan düştü.

Ekonomi Haberleri

Editör: Aybüke Ünal