Almanya’da düzenlenen 2024 Avrupa Şampiyonası maçlarının şifreli olması nedeniyle müsabakaları takip edemeyen birçok vatandaş, TRT’ye tepki gösterdi.

Konuya ilişkin sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan TRT, Uluslararası Yayın Hakları Lisans Hakları kuralı nedeniyle şifreli yayınlandığını dile getirdi.

TFF Başkanı belli oldu! TFF Başkanı belli oldu!

Türkiye A Milli Takımı’mızın 2024 Avrupa Şampiyonası macerasını izleyebilmek için paylaşılan frekans bilgileri şu şekilde;

Uydu: Türksat 4A
Frekans: 11794
Polarizasyon: V (Dikey)
Sembol Oranı: 30000
FEC: 3/4

Whatsapp Image 2024 07 02 At 15.11.41

TRT’nin konuyla ilgili açıklaması şu şekilde;
“İzleyicilerimiz, EURO 2024 yayınlarını izlemekle ilgili yaşadıkları aksaklıkları TRT İletişim Merkezi'miz ve sosyal medya aracılığıyla Kurumumuza iletmektedir.

UEFA, lisans verdiği tüm yayıncılardan "Uluslararası Yayın Hakları Sınırlılık" kuralına uyulmasını kesinlik şartıyla talep etmektedir.

Bu çerçevede UEFA, EURO 2024 yayınlarına Türkiye dışından erişilebildiği yönündeki şikâyetleri Kurumumuza “Yaptırım” uyarısıyla iletmektedir.

Belirtmek isteriz ki UEFA tarafından belirlenen sinyal seviyeleri ve uygulanması zorunlu şifreleme politikaları nedeniyle uydu sinyal gücümüzü belirli seviyenin üstüne çıkaramamaktayız.
 
EURO 2024 karşılaşmalarının yer aldığı TRT 1 kanalımızın canlı yayınları, Türksat 4A uydusu üzerinden ve sadece Türkiye’yi kapsayan mevcut frekans üzerinden UEFA’nın belirlediği uydu güç seviyeleri ve şifreleme politikaları çerçevesinde izlenebilmektedir.

Aynı zamanda, TRT’nin dijital platformu tabii ile Türkiye’deki izleyicilerimiz tüm cihazlardan ve akıllı TV’lerden yayınlarımızı ve EURO 2024 karşılaşmalarını izleyebilirler.”

Muhabir: Emre Sezer Sürücü