Karadeniz Ereğli Limanı'nda geçen yıl gerçekleşen ve Panama bandıralı 'Phoenican' isimli gemide yapılan operasyonda 141,5 kilogram kokain ele geçirilmesiyle ilgili davada, tutuklu 10 mürettebat hakim karşısına çıktı. Sanıklar, suçlamaları reddederek beraat talep etti. Mahkeme heyeti ise tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

A W224947 01

Operasyonun detaylarına göre, limana gelen gemide uyuşturucu taşındığı ihbarı üzerine polis ekipleri harekete geçti. İzmit ilçesinden sevk edilen dalgıç polislerin de katılımıyla gerçekleştirilen operasyonda, ambardaki kömürler arasında paketler halinde saklanmış 141,5 kilogram kokain bulundu. Olayla ilgili gözaltına alınan ve aralarında farklı uyrukların da bulunduğu 10 mürettebat tutuklandı.

Karadeniz Ereğli Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hazırladığı iddianamede, sanıklar hakkında "Uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri ruhsatsız veya ruhsata aykırı olarak imal, ithal veya ihraç etmek" suçlamasıyla yirmi yıldan otuz yıla kadar hapis cezası talep edildiği belirtildi. Davanın ilk duruşması Karadeniz Ereğli 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Mahkemede sanıklar tercüman aracılığıyla savunmalarını yaptı
Duruşmada savunma yapan geminin kaptanı M.D., Kolombiya'ya ulaşmadan önce mürettebatın tamamıyla toplantı yaptığını, güvenlik açısından deniz tarafında çift gözlem istediğini anlattı. Geminin Türkiye'ye gideceğini kısa süre içerisinde öğrendiğini anlatan M.D., “Özellikle deniz tarafında çift gözlem istedim. Bütün mürettebat yeni, herkes yeni geldi. Şirketten özel güvenlik istedim. Eğer gelseydi uyuşturucu olmazdı. Suçlamaları kabul etmiyorum” dedi.
Geminin 2. Kaptanı A.A. ise gemiye yük almadan önce ambarda temizlik yapıldığını aktardı. A.A., ambarların kuru ve güvenli olduğunun kontrolünü yaptığını ifade ederek, “Kolombiya'da da bu kontrolü yapıp ambarların temiz olduğu bilgisini kaptana ulaştırmıştım. Sonrasında bu konuya ilişkin formları doldurdum. Gemiye kömür yüklemenin bittiği bilgisi bana diğer görevlilerce bildirildi. Ben de kapakların kapatılması talimatını verdim. Kolombiya'da uyuşturucu madde araması yükleme bittikten sonra yapılır. Kömür yüklemesi yapıldıktan sonra Kolombiya'da görevli ekipler ve sahil güvenlik arama yaptı. Liman görevlileri Karadeniz Ereğli'ye gelmeden önce yük taşımaya uygun olup olmama noktasında kontrollerini yapmışlardır. Kömür yükleme işi 6 gün kadar sürdü. Yükleme ise Kolombiya liman işçileri tarafından yapıldı. Bizim gemi çalışanları olarak yüke dokunmamız yasaktır. Bu kişiler gemiye geldiklerinde herhangi bir çanta ile girmeleri mümkün değildir. Suçlamaları kabul etmiyorum. Beraatimi istiyorum” ifadelerini kullandı.
Geminin denizde olduğu sırada yağlama ve temizlik işlerini yapan V.F.O. ise yükleme yapıldığı sırada başkaca bir görevinin olmadığını söyledi. V.F.O., “Gemide bulunan uyuşturucu ile ilgili bir bilgim yoktur. Bu suçta hiçbir şey yapmadım ve acısını çekiyorum. 8 ay boyunca ne sebeple cezaevinde tutulduğumu bilmiyorum. Beraatimi talep ediyorum” diye konuştu.
“Uyuşturucunun gemiye kömür yükleyen kişilerce konulduğunu düşünüyorum”
Gemide ikinci kaptanın emri altında görev yaptığını anlatan C.K. ise “Geminin girişinde gözetmenlik görevi verildi. Gece ve gündüz 4 saatte bir gözetleme yapıyorduk. Dört saatlik gözetmenlik süremde şüpheli bir şey görmedim. Yükleme yapıldıktan sonra ambar kapakları kapatıldı. Ereğli'ye gelene kadar ambar kapakları asla açılmadı. Uyuşturucunun gemiye kömür yükleyen kişilerce konulduğunu düşünüyorum. Uyuşturucuya ilişkin bilgim yoktur” dedi.

“Güvenlik zafiyeti nedeniyle uyuşturucu maddenin gemiye yerleştirildiği kanaatindeyim”
Geminin üçüncü kaptanı P.G. de geminin içinde iki Kolombiyalı görevlinin olduğunu hatırlatarak, “Kolombiya limanında ambarların denetimi vardı. Liman görevlisi denetmen giriş yaptı yükleme için. Bu şu demek. Bunlar tamamen açık ve boştu. Bu denetmenler gerekli dokümanları aldı. Yükleme operasyonu günde 24 saat devam etti. Bütün bu işler Kolombiyalılar tarafından yapıldı. İki vinç kullanıyorlardı. İki yada üç gözetmen liman tarafından görevlendirilmiş üç kişi gözlem yapıyordu. Bizim gemimiz tamamen güvensizdi. Yirmi tane giriş var. Kapılar tamamen güvensiz. Açmak için metal halkalar var. Bütün bunların kapalı olması gerekirdi. Hiçbiri kapalı değildi. Güvenlik kameraları her şey kaptan tarafından emrediliyordu. Şirketten güvenlik zafiyeti sebebiyle kaptana istekte bulunuldu ancak yerine getirilmedi. Güvenlik zafiyeti nedeniyle uyuşturucu maddenin gemiye yerleştirildiği kanaatindeyim. Suçsuzum beraatimi talep ediyorum” dedi.
Gemide ekipmanları ve can kurtaranları kontrol etme görevi bulunan 31 yaşındaki dördüncü kaptan A.A. da 180 metre uzunluğundaki gemide ondan fazla asma kilitsiz giriş, 20'den fazla ambara girişin bulunduğunu anlattı.
Kolombiya'daki yükleme sırasında saat 17.00 ila 19.00 arasında liman işçilerinin gemiye geldiğini ve en az üç ambarda sürekli olarak kömür yüklemesi olduğunu anlatan A.A., “Kargo operasyonlarında güvenlik ekipmanları yoktu. Denizcilik kanuna göre görevler belirlenmiştir. Ama bu gemide bu görevler kesin bir şekilde ayrılmamıştı. Güvenlik ile yükleme arasındaki görevler net değildi. Gemideki görevli sayısı her gemi için farklı. Bu yüzden her şirket yönetmelik yayınlamalıdır. İşleri, yetkiyi, sorumluluğu ayırması gerekiyor. Geminin genel güvenliği, seyir. Yük Gemiye katıldığımdan beri ikinci kaptanın işlerine karışmadım. Gözetmenliğim sırasında bir tek usta denizcim vardı. Bu her zaman girişte yer alıyordu. Bana yöneltilen suçlamaları kabul etmiyorum. Bulunan uyuşturucuyla ilgili bir bilgim yok. Sadece ailem için çalışıp onların ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyorum. 12 yıldır denizdeyim. 4. Kaptan olmak sekiz yılımı aldı. Ailemi böyle geçindirebilirim” şeklinde konuştu.

“Bütün uyuşturuculara karşıyım”
Geminin başmühendisi L.P. ise makine bölümünden sorumlu olduğunu ve makinelerin teknik bölümleriyle ilgilendiğini anlattı. Kendisine yöneltilen suçlamaların temeli olmadığını, 30 yıldır bu işi yaptığını söyledi.
Uyuşturucuya karşı olduğunu söyleyen L.P., “Bana yöneltilen suçlamaların temeli yok. Dürüst ve deneyimli bir mühendisim. İşlerimi görevim çerçevesinde yapıyorum. 30 yıldır bu işi yapıyorum. Bütün aşamaları geçtim. 13 yıldır başmühendisim. Hayatım boyunca hiç uyuşturucu almadım. Kullanmadım. Bütün uyuşturuculara karşıyım. Türk hükumetini savunuyorum uyuşturucuya karşı savaşta. Ama bütün bunlar kanunlara uygun yapılmalı. Bütün suçlamalar kanıta dayalı olmalı. Bu olaydan önce Kolombiya'da hiç bulunmadım. Kaptan Kolombiya'da bu olayların olduğunu biliyordu. Maalesef gerekli önlemleri almadı. Görevinde ihmali var. O da bu olaya neden oldu. Üçüncü kaptanın bahsettiği gibi Kolombiyalıların gemide kalmasına izin verdi. Kalabiliyorlar da gemide, özgürce gezebiliyordular. Rahatça gemideydiler. Çok garip. Bu iki kişi her yere rahatça girip çıkabiliyordu. Hiç kimse onları kontrol etmediği için her yere rahatça girebilirler böyle bir fikrim var. Kolombiya'daki limandayken gemiyi koruma işi yapılmadı. Güvenlik toplantısı yapılmadı. Gözetim de sıradandı. Kaptanın yeterli önlemi almadığını düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.

Zonguldak’ta Bayram Heyecanı Tezgahlara Yansıdı Zonguldak’ta Bayram Heyecanı Tezgahlara Yansıdı

Sanık Avukatları, Kömür Yüklü Vinç Görüntülerini Delil Olarak Sundu

Karadeniz Ereğli'de geçen yıl gerçekleşen uyuşturucu operasyonu davasında, tutuklu 10 sanığın savunmalarının ardından mahkemeye sunulan flaş bellekteki görüntüler izlendi. Görüntülerde, kömürün dışarıdan vinç ile yüklendiği iddia edildi ve bu süreçte yasaklı maddenin ambara taşınabileceği öne sürüldü.

Sanık avukatları, müvekkillerinin suçlarının tam olarak belirlenemediğini, uyuşturucu maddenin ithaline ilişkin yasal bir dayanağın olmadığını savundu. Ayrıca, yapılan tüm araştırmalara rağmen uyuşturucu maddenin kömürlerin arasına kim veya kimler tarafından yerleştirildiğinin tespit edilemediğini ifade etti. Parmak izi incelemelerinin de sanıklar lehine sonuçlandığını belirttiler.

Cumhuriyet Savcısı ise tutukluluk halinin devamını talep etti.

Mahkeme heyeti, savunmaların ardından tanıkları dinledi. Ancak, dinlenmeyen bir tanığın daha olduğu ve dosyadaki eksik hususların giderilmesi için duruşmayı 18 Temmuz tarihine erteledi.

Duruşma sürecini, Hırvatistan'ın Ankara Büyükelçisi Hrvoje Cvitanovic'in yanı sıra diğer ülkelerin konsolosluk görevlileri de yakından takip etti.

Kaynak: İHA