11 Mart 1999 tarihinde Zonguldak Havalimanı'na Türk Hava Yolları (THY)'ye ait yolcu uçağı ilk kez iniş yaptı. Gelen uçakta açılış törenini gerçekleştirmek üzere dönemin Başbakanı Bülent Ecevit, basın mensupları, bürokratlar ve teknik elemanlardan oluşan heyet bulunuyordu.

Türk Hava Yollarına ait RJ100 tipi jet yolcu uçağı 1 milyon metrekare büyüklüğünde ve 1800x30 metre uzunluğunda olan hava alanımıza iniş yaptı.

ZONGULDAK HAVAALANI TARİHİ
Zonguldak Kokaksu Havaalanı 1939-1945 İkinci Dünya Savaşı sırasında savunma amaçlı bir askeri havaalanı olarak yapıldı. Bu yıllardan kalma Saltukova Beldemizde hâlen uçak barınakları bulunmaktadır.

Zonguldak'ın en güzel yeri sizce neresi? Zonguldak'ın en güzel yeri sizce neresi?

1957-1960 Yıllarında sivil uçak seferleri yapıldı ve ücrete tabi olmak üzere turlar düzenlendi. Yine bu yıllarda Başta İsmet İnönü olmak üzere devlet büyükleri ve siyasiler havaalanını bölgeye yaptıkları ziyaretlerde kullandılar.

1995 Yılında Ulaştırma bakanlığı tarafından Zonguldak Havaalanı Terminal Binası'nın ihalesi yapıldı. 1997 Yılında Zonguldak Havaalanı Terminal Binası tamamlandı.

1998 yılında bölgemizde yaşanan sel felaketi dolayısıyla, resmi açılışı gecikmiştir.

1999, 1 milyon metrekare büyüklüğünde ve 1800x30 metre uzunluğunda olan havaalanımız, Bülent Ecevit`in başbakanlık döneminde hizmete açıldı.

2002, tek bir sefer yapılamayan havaalanı, açılışından 3 yıl sonra âtıl duruma geldi.

2006, Zonguldak Çaycuma Havaalanı'nın tekrar hizmete açılarak Zonguldak ve bölge insanının istifadesine sunulması amacıyla Zonguldak Valiliği önderlerinde başlatılan çalışmalar sonucu Devlet Hava Meydanlarının açmış olduğu kiralama ihalesi İl Özel İdaresinin, Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı, Zonguldaklı iş adamları ile Almanya'da yaşayan Zonguldaklılar dan oluşan Havacılık Şirketinde kalmış ve havaalanı işletilmek üzere 25 yıllığına kiralanmıştı.

2007, Zonguldak Özel Sivil Havacılık A.Ş ilk test uçuşunu gerçekleştirdi.

21 Temmuz 2009 Çarşamba günü ilk sefer düzenlendi. "Oger Türk Tur" adına sefer yapan Germania uçağı 144 yolcusuyla Zonguldak Hava Alanına iniş yaptı. Karşılamaya onbinlerce insan katıldı.

Zonguldak Nostalji