Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kripto varlıklar ve borsa için kazanç üzerinden vergilemeyi şu anda gündemlerine almadıklarını belirtti. Bakan Şimşek, Uluslararası Yatırımcılar Derneği'nin (YASED) "Küresel Yatırım Günleri" programında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İşlem Bazında Vergilendirme İhtimali

Bakan Şimşek, "Oran konusunda yorum yapmam doğru olmaz. Çünkü o Meclisimizin takdirinde olan bir konu. Gündemimiz daha çok vergide adalet ve etkinlik. Bu çerçevede vergilendirilmemiş bir alan bırakmama gibi bir hedefimiz var. Dolayısıyla burada biz daha çok kripto varlıklar ve borsa için... Şöyle söyleyeyim, kazanç üzerinden bir vergilemeyi şu anda gündemimize almadık. Daha çok işlem bazında, çok sınırlı belki bir ücret, bir vergileme söz konusu olabilir ama Yüce Meclisimizin takdirinde olan konular... Bu aşamada benim daha fazla bir şey söylemem doğru olmaz," dedi.

Meclisin Takdirine Bırakılan Konular

Bakan Şimşek, vergilendirme oranlarının belirlenmesinin Meclis'in takdirinde olduğunu vurguladı ve bu aşamada daha fazla detay vermenin doğru olmayacağını ifade etti. Vergilendirme hedeflerinin daha çok adalet ve etkinlik çerçevesinde olduğunu belirtti.

Bakan Şimşek'ten umut verici açıklama! Bakan Şimşek'ten umut verici açıklama!

Ekonomi Haberler

Kaynak: Bülten