Düzce Üniversitesi Su Altı Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Su Altı Topluluğu, "Su Altı Fotoğrafçılığı ve Kerpe Su Altı Kazıları" konulu bir konferans düzenledi. Fen Edebiyat Fakültesi Kutadgu Bilig Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen programa, Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Duygu Ekinci, Su Altı Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ahmet Bilir, davetli konuşmacı Kocaeli Müze Müdürü Serkan Gedük, Su Altı Görüntüleme Eğitmeni Sedat Tükmen ve Merkez Müdürleri katıldı.

Bayramın son günü çekici ve tanker cinsi araçlara 24 saatlik kısıtlama getirildi! Bayramın son günü çekici ve tanker cinsi araçlara 24 saatlik kısıtlama getirildi!

Kocaeli Müze Müdürü Serkan Gedük, konuşmasında Kerpe'nin tarihçesi, jeopolitik önemi, su altı kazı hazırlık çalışmaları, kazı çalışmaları ve buluntuları hakkında önemli bilgiler paylaştı. Gedük, "2020 yılından itibaren başladığımız su altı araştırmaları kazı çalışmalarını Karadeniz kıyısındaki dört noktada ve Kerpe Limanı'nda gerçekleştirdik. Konstantinopolis ile Herakleia Pontika arasında deniz ticaretinde kullanılan tek doğal liman olması nedeniyle Kerpe Limanı önemli bir liman şehri olma özelliği kazanmıştır. Elde ettiğimiz bulgular da bu sonucu göstermektedir. Tüm Akdeniz havzası, Afrika ülkeleri ve Karadeniz kıyılarıyla deniz ticareti yapıldığı açık bir şekilde ortaya konulmuş, Osmanlı döneminde de önemini sürdürmüştür" dedi.

A W171781 01

Su Altı Görüntüleme Eğitmeni Sedat Tükmen ise su altı görüntüleme eğitimi, deniz yıldızları dalış okulu, scuba (tüplü dalış), su altı video ve fotoğrafçılığı, su altı dalış malzemeleri ve dalış örnekleri, Kültür Bakanlığı dalışları, Kerpe, Hatay, Yalova, Mısır dalışları ve su altı model çekimleri hakkında bilgiler verdi.

Konferansın sonunda Düzce Üniversitesi Su Altı Topluluğu öğrencilerine kursu başarılı bir şekilde tamamlamalarından dolayı bröveleri Sedat Türkmen tarafından takdim edildi.