Kapuz plajında büyük yoğunluk! Binlerce kişi orada Kapuz plajında büyük yoğunluk! Binlerce kişi orada

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Sigorta Primleri Genel Müdürü Savaş Alıç imzasıyla merkez ve taşra teşkilatlarına gönderdiği genelge ile gayrimenkul satışlarının yerel gazetelerde ilan edilmesine ilişkin muhammen bedel sınırını 2 milyon 500 bin TL'den 10 milyon TL'ye çıkardı.

Yerel Basına Büyük Darbe

Yerel gazetelerin bu resmi ilan türünden mahrum kalmasına neden olacak bu karara Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) Genel Başkanı Mehmet Ali Dim tepki gösterdi. Dim, SGK genelgesi ile yerel basında ilan yayınlanması zorunluluğu için gerekli olan gayrimenkul muhammen bedelinde yapılan artışın, yerel basına ciddi bir darbe niteliğinde olduğunu belirtti ve "Acilen bu yanlıştan dönülmelidir" dedi.

"Kararın sonuçları düşünülmeden alındığı ortadadır"

Bu kararın piyasa gerçekleri ile örtüşmediğini söyleyen Dim, "Kararın, sonuçları düşünülmeden alındığı ortadadır. SGK'nın gayrimenkul satışlarındaki esas amacı, kurumun alacaklarını tahsil etmektir. Öyleyse, alacakların tahsili için satışın daha fazla kitlelere duyurulması gerekir. Böylece daha fazla alıcı ile daha fazla satış rakamına ulaşılır. Bu genelge, herkesin bildiği bu çok basit kuralı bile göz ardı etmiştir" dedi. 

SGK'nın gayrimenkul satışına ilişkin genelgesinde yer alan 'Belediye, muhtarlık ve meslek odaları ilan panolarında da ilan edilmesi mümkün' yönündeki görüşün günümüz iletişim teknolojisinde akıl ve mantık ile izah edilemeyeceğini de ifade eden Genel Başkan Dim, "İyi ki 'Tellallar aracılığıyla duyuralım!' denmemiş. Çeşitli genelgelerle basın kuruluşlarına getirilen kısıtlamalardan sonra bu genelge, özellikle yerel basınımızın ekonomik darboğazda yok olmasına yol açacak bir girişim ve sırtına saplanmış bir hançer olmuştur. Acilen bu yanlıştan dönülmelidir. KGK olarak bu konuda gerekli mücadeleyi vereceğiz" şeklinde konuştu.

HABER MERKEZİ

Gündem Haberleri

Editör: Aybüke Ünal