Davada savcı, sanık İbrahim Keloğlan'ın tutuklanmasını talep etti. Yüzlerce hayvansever adliyeye gelerek destek verdi.

Duruşma salonunun kapasitesinin yetersiz olması sebebiyle etkinlik, konferans salonuna alındı. Adliyeye gelen çok sayıda hayvansever, salona girişte güvenlik engeliyle karşılaştı. Kalabalığın tepkisi üzerine duruşma gecikmeli başladı.

Eros Için Adalet Katil Ibrahim Keloğlan Dava (1)

Yatırım için dolar alınır mı? Yükseliş devam edecek mi? Dolar kuru ne kadar oldu? Yatırım için dolar alınır mı? Yükseliş devam edecek mi? Dolar kuru ne kadar oldu?

Duruşma saat 10.30'da başlaması planlanmasına rağmen, 11.50'de başladı. Tutuksuz sanık İbrahim Keloğlan ve avukatı duruşmaya katıldı.

"BEN SUÇ MAKİNESİ DEĞİLİM"

Keloğlan, ilk savunmasında pişmanlık dile getirerek, "Hakkımda söylendiği gibi suçlu birisi değilim. Ben bir suç makinesi değilim. Yaşadığım bir anlık öfkeyle kendimi kaybederek hayatım boyunca unutamayacağım bir hata yaptım. Her fırsatta kilolarca mama alıp dağlık ve köylük arazilerde kedi ve köpekleri beslemek bana terapi gibi geldi. Ve elimden geldiğince bunları yapacağımı psikolojik destek göreceğime söz veriyorum. 8 Şubattaki duruşmadan sonra gerçekleştirdim, bir hayvan barınağına bağış yaptım. Elimden geldiğince bunları yapacağıma, psikolojik destek göreceğime söz veriyorum. Psikolojik destek alma sözümü tutamadım. İlk duruşmadan sonra bağış yaptım. Bu olayın bazı kişiler tarafından yanlış lanse ettirilerek halkı kin ve düşmanlığa itmişlerdir. Yine bazı kişiler tarafından iftiralarla bu olay sebebiyle bütün bilgilerim insanların eline geçti. Eşim ve ailem büyük bir kaosun içine atılarak insan içine çıkamayacak duruma geldi. Şu anda burada alacağım hiçbir ceza bugüne kadar yaşadıklarımın yanında bir önemi yoktur. Başka söyleyecek bir şeyim yok" dedi.

Duruşmada müştekilerin avukatları, sanık Keloğlan'ın en üst hadden cezalandırılmasını ve tutuklu yargılanmasını talep etti. Avukatlar, Keloğlan'ın hayvanseverlik maskesi altında suçtan kurtulmaya yönelik beyanlarda bulunduğunu vurguladı.

Eros Için Adalet Mahkeme Duruşma

Esasa ilişkin mütalaasını açıklayan savcı, sanık Keloğlan'ın "canavarca hisle eziyet çektirerek kediyi öldürdüğü" gerekçesiyle üst sınırdan hapis cezası talep etti. Savcı, tutuklanmasını istedi. Sanık Keloğlan, duruşma öncesi ve sırasında tepkilerle karşılaştı. 

Erso Için Adalet Mahkeme

OLAY NASIL OLMUŞTU?

Katil zanlısı İbrahim Keloğlan, 1 Ocak'ta Eros adlı kediye yönelik gerçekleştirdiği vahşetin ardından 8 Şubat'ta görülen ilk duruşmada, "iyi hal indirimi" ile serbest bırakılmıştı. Ancak kamuoyundan ve hayvanseverlerden gelen yoğun tepkiler sonrasında yapılan itirazlar üzerine, Keloğlan hakkında yeniden yargılama kararı verildi.

Sitenin otoparkında doğan ve yıllarca site içinde yaşayan Eros, 1 Ocak'ta sabaha karşı Keloğlan ile karşılaştı. Keloğlan, Eros'u tekmeleyerek şiddet uyguladı ve bu saldırı sonucunda Eros yaşamını yitirdi. Güvenlik kamerası kayıtları, Eros'un katilinin İbrahim Keloğlan olduğunu ortaya koydu. Ancak ilk duruşmada yaşanan şaşırtıcı bir kararla Keloğlan, "iyi hal indirimi" ile serbest bırakıldı.

Keloğlan'ın serbest bırakılması büyük bir infiale neden oldu. Sosyal medyada Eros'un adıyla paylaşımlar yapıldı, Keloğlan'ın tutuklanması için 250 bin imza toplandı. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından aranarak olay hakkında bilgi aldığını ifade etti. Davanın kamuoyunda yarattığı büyük tepkiler sonucunda Keloğlan hakkında yeniden yargılama kararı alındı.