Zonguldak’taki muayene istasyonunda çalışan bazı kişilerin görevlerinde usulsüzlük yaparak tıkır tıkır rüşvet çarkını işlettikleri iddia edildi.

(ÖZEL HABER)

Zonguldak’ın Kilimli ilçesindeki TÜVTÜRK Zonguldak Merkez Tesisleri ve Araç Muayene İstasyonu’nda çalışan bazı kişilerin muntazam şekilde tıkır tıkır rüşvet çarkını işlettikleri iddia edildi.

Araştırmacı gazeteci Orhan Akyüz’ün edindiği bilgiye göre, Türkiye'de araç muayene işlemleri, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Genel Müdürlüğü koordinesinde yürütülüyor. Muayenelerin daha etkin ve sağlıklı şekilde yapılabilmesi için söz konusu çalışmalar kamu-özel sektör iş birliğiyle sürdürülüyor.
TÜVTÜRK ise ülkemizde uluslararası standartlara sahip araç muayene hizmeti veren istasyonlardır.
Araçların devlet tarafından zorunlu tutulan periyodik bakımları TÜVTÜRK istasyonlarında gerçekleşir. 

TÜVTÜRK İSTASYONLARINDAKİ MUAYENELER

1- Taşıt tanıtımı
2- Fren Sistemi
3- Direksiyon, Direksiyon sistemi
4- Görüş Özellikleri
5- Lambalar, Yansıtıcılar, Elektrik Teçhizatı, Aydınlatma sistemi
6- Dingiller (Tekerlekler), Lastikler, Süspansiyon
7- Şasi ve Şasi Bağlantıları
8- Zorunlu Ekipmanlar
9- Gürültü Kirliliği, Gürültü Kirliliği Seviyesinin Kontrolü
10- Yolcu Taşıyan Araçlar için ilave kontroller

Bu arada araç tanıtım numaraları, şasi numarası, motor numarası ve tescil plakasının, aracın "Trafik Tescil Belgesi"nde belirtilen numaralarla aynı olması gereklidir.

ZONGULDAK’TA KARA TAŞITLARI SAYISI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Zonguldak’taki motorlu kara taşıtları sayısının 2023 Ekim ayı itibarıyla 103 bin 118'i otomobil olmak üzere 175 bin 471 olduğunu açıklamıştı.

Soğana görülmemiş zam! Yeni fiyatı dudak uçuklattı... Soğana görülmemiş zam! Yeni fiyatı dudak uçuklattı...

RÜŞVET ÇARKI TIKIR TIKIR İŞLİYORMUŞ!

Emeğin başkenti kömür kent olarak bilinen Zonguldak’taki bazı araç sürücüleri, gazeteci Orhan Akyüz’e yaptıkları açıklamada, TÜVTÜRK Zonguldak Merkez Tesisleri ve Araç Muayene İstasyonu’nun kapısından bile geçmeyen yüzlerce aracın muayene edilmiş gibi gösterilerek rapor düzenlendiğini iddia ettiler.

Araç sürücüleri, şöyle dediler:
“Bu istasyonda görevli bazı kişilerin, binek ve ağır vasıta araçlar için ufak tefek eksiklikleri görmemek şartıyla 4-6 bin lira civarında paralar talep ettikleri ayyuka çıkmış durumda. Resmen indiregandi var.
İnanın ki burada çok sayıda aracın muayene edilmiş gibi gösterilerek rapor düzenlendiği aşikar, takibe alındığında apaçık ortaya çıkacaktır, bundan da kesinlikle eminiz.”

‘’HARÇLIK İSTER GİBİ PARA İSTİYORLAR’’ 

Araç sürücüleri şöyle devam ettiler:
“Bu istasyondaki görevli bazı kişiler,
okula giden çocuklar gibi babalarından, analarından ve ağabeylerinden harçlık ister gibi para istiyorlar. Böyle de olmaz ki inanır mısınız bıktık, usandık. Halimiz ne olacak, kara kara düşünüyoruz.
İhbar ediyoruz, buradaki rüşvet çarkının durdurulmasını istiyoruz. Buranın teknik ve fiziki takibe alınması durumunda bu anlattıklarımızın doğruluğu ortaya çıkacaktır. Özelleştirmenin yol açtığı denetimsizlik rüşvet çarkı kurulmasına yol açmış olabilir mi bilemiyoruz.
Yetkilileri göreve davet ediyoruz. TÜVTÜRK yöneticilerinin de desteği ile rüşvet çarkına son verilsin istiyoruz.
Şunu da belirtmek istiyoruz, TÜVTÜRK Zonguldak Ereğli Tesisleri ve Araç Muayene İstasyonu’nda benzer sıkıntıların  yaşanmadığını öğrendik, bundan böyle 
araçlarımızın egzoz gazı emisyon ölçümlerini Ereğli’de yaptırmaya karar verdik.”

HABER: ORHAN AKYÜZ