Hastane bahçesinde yangın paniği Hastane bahçesinde yangın paniği

Karabük İl Sağlık Müdürlüğü, Karabük Üniversitesi'ndeki Türk ve Afrikaöğrenciler arasında HIV ve HPV pozitif vakalarında bir artış yaşandığı iddialarını yalanladı.

Sosyal medyada yayılan bir paylaşımda, özellikle Türk öğrencilerin Afrika'dan gelen öğrencilerle cinsel ilişki yaşadıktan sonra hastanelere HIV ve HPV belirtileriyle başvurduğu ve bunun sonucunda hastanelerde yoğunluk oluştuğu iddia edilmişti.

Karabük İl Sağlık Müdürlüğü, yapılan sosyal medya paylaşımlarının gerçeği yansıtmadığını belirterek, herhangi bir HIV ve HPV artışının olmadığını vurguladı. Konuyla ilgili detaylı bir inceleme yapıldığını ve üniversitedeki öğrenciler arasında böyle bir durumun söz konusu olmadığını açıkladı.

Son günlerde söz konusu hastalıklarla ilgili hastanelere herhangi bir başvurunun olmadığının belirtildiği açıklamada şu ifadelere yer aldı; 

"Ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de sağlık tesislerimizde halk sağlığını ilgilendiren bütün hastalıklar yakından takip edilmekte ve düzenli kayıt tutulmaktadır. İlimizde HIV pozitif ve HPV pozitif vakalarında herhangi anlamlı bir değişiklik bulunmamaktadır. Ayrıca sağlık tesislerimize son günlerde konu ile ilgili bir başvuru olmamıştır. Sağlık çalışanlarımızı zan altında bırakan iddiaların aksine sağlık sistemimiz kayıtsız giriş yapılarak işlem yapılmasına izin vermemektedir." 

İHA

Karabük Haberleri