TCMB Enflasyonla Mücadelede Sıkı Duruşunu Koruyor: Dolar ve Altın Beklentileri Ne Yönde? 

Ekonomist Muhammet Bayram tahminlerini açıkladı.

Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı: “Merkez Bankası eğer enflasyonist eğilimde artış devam ederse biz faiz artırabiliriz açıklamasında bulundu. Burada yüzde 50 seviyelerinde plato çizmesini bekleyebiliriz. Halk devletimizden tasarruf istiyor, alım gücünün yükselmesini istiyor, fahiş fiyatla mücadele istiyor.

SABİT BIRAKILDI

Seçimlerden önce yüzde 50’yükseltildi. Gecelik borç verme faizinde 3 puan marj bırakıldı. Bu dönemde ise sabit bırakıldı, artık bunun devam etmesini bekliyoruz. Enflasyonda düzelme olmazsa eğer biz gelecek aylarda en az bir 500 baz puanlık daha faiz artırımı öngörüyoruz.Eğer bir kez daha hızlı artış olsaydı ekonomik aktivite bozulurdu. Yabancı yatırımcı şunu görmek istiyor. Senin dolar kurun sabit mi? Çünkü yabancı yatırımcı 1 milyon euro parasını koyacak, 35 milyon euro parasını alacak. Burada yüzde 60 faiz oranı ile bankaya yatıracak ya da borsaya girecek.

Kredi kartlarında yüzde 178’lik artış var. Kredi kartı aylık faizi yüzde 5. O yüzden vatandaşları uyarmak lazım. Devletimiz kredi kartları ile ilgili düzenleme yapması lazım.

ENFLASYONDA BEKLENTİLER NE?

Bakan Şimşek şu açıklamayı yaptı. Psikolojik sınır sene sonu enflasyonda yüzde 40 dedi. OVP’de yüzde 36’ydı. Mayısta enflasyonun pik yapmasını bekliyoruz. Daha sonrasında bütün jeopolitik riskleri değerlendirecek olursak dünya bazında dezenflasyonist sürece gireceğiz.

ALTIN YILI OLACAK!

Döviz açısından bakacak olursak dolar ve euro bir yatırım aracı değildir. Vatandaşların dolar ve euroya hücum etmemeleri gerektiğini söyleyebiliriz. Altın güvenli bir limandır. Dolar ve euro sabit seyrini devam ettirecek. Sene sonu dolar beklentimiz 40 TL seviyelerinde. Altında dolar bazında 2750 seviyelerine gelmesini hatta sürpriz olursa 3 bin dolarlara gelmesini bekliyorum. O yüzden altın yılı olacak diyebiliriz. Borsada da yükseliş var.

Son dakika.... Filistin için yeni umut... İsrail'i kızdıracak hamle İspanya'dan geldi Son dakika.... Filistin için yeni umut... İsrail'i kızdıracak hamle İspanya'dan geldi

RAHATLAYABİLECEĞİMİZ YIL 2026

Yılın son çeyreğinde biz faiz indirimine başlayabilirsek vatandaş nefes alacak. Bizim asıl rahatlayabileceğimiz zaman 2026’dır. Ancak vatandaşlar 'yeniden yatırımlara ne zaman dönerim, ne zaman kredi çekebilirim?' diyorlarsa, 2025’in ikinci yarsısından sonra ev almak için, araba almak için, yatırım yapmak için doğru zaman diyebiliriz.”

ALTININ GÖRECEĞİ RAKAM

Geçtiğimiz günlerde altınla ilgili tahminlerde bulunan Zonguldak Kuyumcular Derneği Başkanı Çetin Çelik, sene sonunda altının göreceği rakamı yeniden açıklamıştı.

Başkan Çelik açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“Altının gramı ayın 10’ununda 2 bin 800 lira olur 5 ocakta söylemiştim. 16 Nisan’da 2 bin 800 lira, bayram hesaplamamışız 1 hafta gecikmeli oldu. Bugüne kadar tüm tahminleri doğru olarak söyledik. Sene sonunda 4 bin 300 rakamı geçerli. En azından sene sonu 4 bin 300 rakamı hem fikir olalım. Altının onsu 3 bin dolar söylemleri ile birlikte 4 bin 300 bir kez daha teyit etmiş olduk. Dünyanın en kazançlı yatırımı altın. En güvenilir yatırım altın. Hemen paraya çevrilecek olması başlı başına avantaj. Arsadan da para kazanabilirsiniz ama satmaya geldiğiniz zaman nakit olmadığı için uzun süre ilanlarda beklemek zorunda kalır. Daireyi de aynı şekilde. Altını getirdiğiniz zaman 1 gün içerisinde nakit olarak alabilirsiniz. Büyük avantajdır. İyi bir kardır. Coinlerden banka faizlerinden gayrimenkullerden çok daha iyi getiri sağlayacaktır. Sağlamaya devam edecektir. Yatırımcısını kesinlikle üzmez. Külçe altında bankaların çok daha düşük rakamlarındadır. Cumartesi, pazar hafta sonu olsada dahi. Bizde ciddi anlamda istikrar var. Anında nakite çevirebilirsiniz. Bizde ki fiyat aralığı hep aynı. İstikrarı sağlamak açısından önemli”dedi.

Editör: İrem Karagöz