‘’ÜLKEMİZ İÇİN ÇOK FAYDALI BULUŞLARIN MİMARI OLACAKLARDIR’’

Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürü Osman Bozkan, ‘’55. TÜBİTAK 2024 A-Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Türkiye Finali’’ne katılmaya hak kazanan başarılı öğrencileri ödüllendirdi.

‘’GENÇLERİMİZİN ATTIĞI BU BAŞARI TOHUMLARI, FİLİZLENECEK VE GELECEĞİMİZİ ŞEKİLLENDİRECEKTİR’’

Emeğin başkenti kömür kent olarak bilinen Zonguldak’ın eğitim yuvalarının baş İl Milli Eğitim Müdürü Osman Bozkan, “55. TÜBİTAK 2024 A-1 Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Ankara Bölge Sergisi”nde başarılı öğrencilerle bir araya geldiği iftar programında şöyle konuştu:
‘’Türkiye Yüzyılının inşasında gençlerimizin temellerini attığı bu başarı tohumları, filizlenecek ve geleceğimizi şekillendirecektir. Gençlerimizin üstün gayretleri ve proje danışmanı öğretmenlerimizin destekleriyle elde edilen bu başarı hem ilimizde, hem ülkemizde örnek çalışmalar olarak gelecek nesillerimize de yön verecektir.’’

‘’DERECE ELDE EDEN ÖĞRENCİLERİMİZ, CUMHURİYETİMİZİN YENİ YÜZYILINDA ÜLKEMİZ İÇİN ÇOK FAYDALI BULUŞLARIN MİMARI OLACAKLARDIR’’

Müdür Bozkan, şöyle devam etti:
‘’Öğretmen ve öğrencilerimizin gayretli çalışmaları ile ortaya çıkan bu projelerin bilim ve teknolojide yeni buluşlara kapı aralamasını temenni ediyorum. Burada finalist olan projeleriyle derece elde eden öğrencilerimiz, Cumhuriyetimizin yeni Yüzyılında ülkemiz için çok faydalı buluşların mimarı olacaklardır, buna inanıyorum. Emeğin ve alın terinin başkenti olan ilimizin bilimde, teknolojide, edebiyatta ve diğer alanlarda ülkemizi temsil edecek, coğrafyamıza yön verecek şehirlerden biri olması için eğitim kadrolarımızla elimizden gelen çabayı gösteriyor, azim ve kararlılıkla çalışıyoruz. İl Millî Eğitim Müdürlüğü olarak bütün imkânlarımızla yarınlarımızın mimarı olan kıymetli gençlerimizin her zaman destekçisi olacağız.’’

‘’EMEĞİN KENTİ EĞİTİMİN KENTİNE DÖNÜŞÜYOR’’

İl Millî Eğitim Müdürü Osman Bozkan, emeğin ve alın terinin başkenti olan Zonguldak’ta genç dimağlarımızın büyük projelere imza attığını, emeğin kentinin eğitimin kentine dönüşmesi için gayret gösterdiklerini ifade etti. 

ÖĞRENCİLERİ VE ÖĞRETMENLERİ TEBRİK ETTİ

Bu arada Müdür Bozkan, birincilik elde eden öğrencileri ve proje danışmanı öğretmenleri tebrik etti. Öğrencilerin  
yanı sıra öğretmenlere hediyelerini takdim ederek başarılarının devamını diledi.

1431 PROJEDEN 100’Ü DAVET EDİLMİŞTİ

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Bilim İnsanı Destek Programları (BİDEB) Başkanlığınca, Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde 4-7 Mart 2024 tarihinde düzenlenen “55. TÜBİTAK 2024 A-1 Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Ankara Bölge Sergisi”ne Biyoloji, Coğrafya, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Matematik, Psikoloji, Sosyoloji, Tarih, Teknolojik Tasarım, Türk Dili ve Edebiyatı ve Yazılım olmak üzere 12 temel alanda 1431 proje başvurusu yapıldı. Bu projeler arasından 100 proje bölge finalinde yarışmaya hak kazandı. Yarışmaya; Ankara, Kırıkkale, Çankırı, Bolu, Zonguldak, Karabük ve Bartın’dan projeler katıldı.
Zonguldak’tan da yarışmaya 8 projeyle  katılan öğrenciler, Fizik. Kimya ve Teknolojik Tasarım alanlarında 3 projeyle bölge birincisi olarak Türkiye finallerinde ilimizi temsil etme hakkı kazanmışlardı. Matematik alanında da bir proje bölge ikinciliği elde etmişti.

DERECEYE GİREN PROJELER

Silahla vurulan köpek acı içinde doğum yaptı! Silahla vurulan köpek acı içinde doğum yaptı!

Teknolojik Tasarım

Zonguldak Borsa İstanbul Anadolu Lisesi, Zonguldak Fen Lisesi ve Zonguldak Kozlu Anadolu Lisesi öğrencileri ekip çalışmasıyla ‘’Güdülenmiş Yapay Zekâ İle Elektronik Harp Yöntemlerinden Etkilenmeyen Tam Otonom İnsansız Hava Aracı Yapımı’’ Teknolojik Tasarım ana alanında birincilik kazandı.
 
Kimya

Zonguldak Prof. Dr. Şaban Teoman Duralı Bilim ve Sanat Merkezi ‘’Zargana Balığı (Belone Belone) Kılçığından Elde Edilen Kuantum Noktaların Floresans Özelliklerinin Atık Sularda Hg(Iı) İyonlarının Belirlenmesinde Kullanılması’’ Kimya ana alanında birincilik kazandı.
 
Fizik

Karadeniz Ereğli Hayrettin Yavuz Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) ‘’Seralarda Yenilikçi Isı Kontrolü: Yeni Boya Teknolojisiyle Enerji Verimliliği’’ Fizik ana alanında birincilik kazandı.
 
Matematik

Karadeniz Ereğli Hayrettin Yavuz Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) ‘’Ekoku Belli Olan N Tamsayı Üzerine’’ Matematik ana alanında ikincilik kazandı.

HABER: ORHAN AKYÜZ