Emekli ve memur zam oranları da 3 Temmuz'da belli olacak. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 3 Temmuz'da haziran ayı enflasyonunu ve Yurt İçi Üretici Fiyatları Endeksi'ni (Yİ-ÜFE) açıklayacak. Bu veriler ışığında, akaryakıta uygulanacak Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) zam oranları da netleşecek. 

ÖTV'DE YÜZDE 20 ARTIŞ BEKLENİYOR

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, "Siber Saldırı Değil, Küresel Yazılım Problemi" Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, "Siber Saldırı Değil, Küresel Yazılım Problemi"

Sözcü TV’nin haberi göre; ÖTV zammında yüzde 20 artış bekleniyor. Uzmanlar, ÖTV maktu tutarlarına yaklaşık yüzde 20 oranında zam gelmesini öngörüyor. Bu artış, akaryakıt fiyatlarında önemli bir yükselmeye neden olacak. 

ARAÇ SAHİPLERİNE DUYRULUR: TEMMUZ AYI CEP YAKACAK

Özel Tüketim Vergisindeki değişiklik sonucu benzinin litresi 42.40 TL'den 44.67 TL'ye, motorinin litresi ise 42.51 TL'den 44.64 TL'ye yükselmesi bekleniyor.

---

Özel Tüketim Vergisi ( ÖTV ) nedir?

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), belirli mal veya ürünler üzerinden maktu veya oransal olarak alınan bir harcama vergisidir. İlk olarak Avrupa Birliği ile uyum çerçevesinde yapılan kanun değişiklikleriyle gündeme gelmiş ve yine aynı amaçla 2002 yılında 4760 sayılı kanun ile kabul edilmiştir. ÖTV, lüks (mücevher, kürk vb.), sağlığa zararlı (alkol, sigara vb.), çevreye zararlı (benzin vb.) mallara uygulanır.

ÖTV, KDV gibi aynı malın her el değiştirmesinde doğmaz. Malın ithal edilmesi veya üretilen malın ilk alıcısına teslimi nedeniyle ÖTV doğar. Motorlu taşıtlarda ise nihai tüketici adına ÖTV ödemek gerekir. Verginin mükellefi ithalatçılar ve ilk satıcılar olmaktadır.

Kanuna ek 4 ayrı tarifede yer alan ürünlerin vergilendirilmesi esastır. 1 sayılı tarife, akaryakıt ve yağ türevlerini vergiler, eski Akaryakıt Tüketim Vergisi yerine 2 sayılı tarife, taşıtları vergiler, eski Taşıt Alım Vergisi yerine 3 sayılı tarife, tütün ve alkol türevlerini vergiler, eski Ek KDV yerine 4 sayılı tarife, beyaz ve kahverengi eşyalar ve türevlerini vergiler, eski Lüks KDV yerine gelmiştir.

Editör: Ahmet Furkan Sav