Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Zonguldak Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı Gül Çocuk Evinde, koruma ve bakım altında bulunan 14 yaşındaki kız çocuğunun, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı personeli tarafından cinsel istismara uğraması olayını Meclis gündemine taşıdı.

Olayın bütün boyutlarıyla aydınlatılıp incelenmesi için Meclis araştırması açılmasını talep eden CHP Genel Başkan Yardımcısı, bu olayın üstünün kapatılıp, örtbas edilmesine müsaade etmeyeceklerini açıkladı.

HABER SANSÜRLEMEKTE ÇOK MAHİRLER!

Skandalın kamuoyuna duyurulmasını sağlayan haberlere jet hızıyla erişim engeli getirilmesine de tepki gösteren Milletvekili, “Çocuklarımızı koruyamayan yetkililer haber sansürlemekte çok mahirler” dedi.

Yavuzyılmaz, ‘kamuoyunda infial yaratmış böylesine bir konuda, toplumsal ilgi, endişe ve merak devam etmekte iken, jet hızıyla bilgi edinme hakkının kısıtlanmasının kabul edilemeyeceğini’ söylediği açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Zonguldak’ta devlet koruması altındaki 14 yaşındaki kız çocuğumuza Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı personeli tarafından yapılan cinsel istismarın büyük üzüntüsünü ve kızgınlığını yaşamaktayız.

Bu istismar olayına karışanların ve olayda sorumluluğu bulunanların en ağır şekilde cezalandırılmaları en büyük temennimiz. Olayın bütün boyutlarıyla aydınlatılıp incelenmesi için ayrıca Meclis araştırması açılmasını talep ettik. 

Ereğli’den kötü haber! 7 yaşındaki kız çocuğu boğuldu Ereğli’den kötü haber! 7 yaşındaki kız çocuğu boğuldu

Kamuoyunda infial yaratmış böylesine bir konuda, toplumsal ilgi, endişe ve merak devam etmekte iken haberlere jet hızıyla erişim engeli getirildi. Çocuklarımızı koruyamayan yetkililerin haber sansürlemekte ne kadar mahir olduklarını bir kez daha görüyoruz. Oysa bu olayda Bakanlık ve bağlı kuruluşlarca gerekenlerin yapılıp yapılmadığı sorgulamak ve gelişmeleri takip etmek, toplum vicdanın rahatlaması açısından son derece önemlidir. Bu nedenle kamuoyunun bilgi edinme hakkının kısıtlanmasından ve hukukun siyasi baskıya uğratılmasından vazgeçilmesini gerekiyor. Hukuk’un ihmali bulunan sorumluları değil, hiçbir günahı olmayan masum çocuklarımızı koruması gerektiğini bir kez daha hatırlatıyoruz.

Diğer yandan, yaşanan bu utanç verici olay Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına olan güvenimizi bir kez daha derinden sarsmıştır. Koruma altındaki çocuklarımızın bakım ve güvenliğinden sorumlu kurumlarda gereken güvenlik tedbirlerinin alınmadığını ve denetimlerin gereğince sağlanmadığını geçmişteki benzer örnekleri gibi görmekteyiz. Ülke genelinde ve Zonguldak’ta Çocuk Evleri Hizmet Modeliyle faaliyet gösteren Sevgi Evleri hakkında verdiğimiz soru önergelerine aylardır Bakanlıkça yanıt verilmemiş olması bir o kadar düşündürücü. Hepimizde infial yaratan bu olayın sorumluları hesap verene dek takipçisi olacağız. Zonguldak kamuoyuna saygı ile duyuruyorum”

Whatsapp Image 2024 05 31 At 15.54.39

Whatsapp Image 2024 05 31 At 15.54.39 (1)

Whatsapp Image 2024 05 31 At 15.54.40

Whatsapp Image 2024 05 31 At 15.54.40 (1)

Whatsapp Image 2024 05 31 At 15.54.40 (2)

Editör: İrem Karagöz