Antalya Müteahhitler Derneği Başkanı İsmail İltemir, şehirdeki inşaat sektöründe 12 ay boyunca devam eden yoğun faaliyetlere rağmen son zamanlarda işçi ve usta bulma sorununun ciddi boyutlara ulaştığını belirtiyor. Özellikle deprem sonrası başlayan yeniden inşa süreci, bölgeye daha fazla işçi akışına neden olmuş olsa da, iklimin uygunluğu ve artan konut talebiyle Antalya'da işçi bulma zorluğu daha da artmış durumda.

Yevmiyeler Artıyor, Ancak Çalışacak Eleman Bulmak Güçleşiyor

İltemir, günlük 3 bin lira yevmiyeyle işçi aramalarına rağmen ciddi zorluklar yaşadıklarını vurguluyor. Kent genelindeki yevmiyelerin artmasına rağmen, yaklaşık 1500 devam eden inşaat projesinde işçi bulma sorunu süreçleri yavaşlatıyor. İşçi sıkıntısı, sektördeki hareketliliği olumsuz etkiliyor ve inşaatların hızını azaltıyor.

Deprem Sonrası İşçi Akını: İnşaatlar Hızla Yükselirken İşçi Bulma Zorluğu Artıyor

Özellikle 6 Şubat 2023'te yaşanan büyük depremlerin ardından, zarar gören binaların yeniden inşası için bölgeye akın eden işçiler, Antalya'daki işçi bulma zorluğunu daha da artırdı. Kentteki inşaat projeleriyle birlikte artan konut talebi, işçi krizini derinleştiriyor ve müteahhitleri çözüm arayışına yönlendiriyor.

İltemir', "Deprem sonrası sorunlarımız arttı. İşçi bulamıyoruz. Çoğu deprem bölgesine veya yurt dışına gitti. Bu durum bizim için dezavantaj haline geldi. Çalışan işçilerimizin çoğu 40 yaşın üzerinde. En büyük sıkıntımız ise usta eksikliği. Şu anda yanımızda Suriyeli, Afganistanlı ve İranlı işçiler var. İşçilerin yarısı Türkiye'den değil. İşçi ve usta sıkıntımıza acil çözüm bulunması lazım. Yevmiyeler 2-3 bin lira arasında değişiyor. Yemek ve sigorta eklediğimizde ise 3 bin 500'ü aşıyor. 5-6 bin civarında işçi ve ustayı işe almak zorundayız. İşçi sorunumuz maalesef sürekli bir hal aldı. Yeni nesil bu işi tercih etmiyor. Meslek gerilemeye başladı. Günlük 2 bin lira ile 2 bin 500 lira arasında kazanıyoruz ancak işimiz gerçekten zorlaştı. Ortalama olarak 2 bin lira civarında yevmiye alıyorum. Ancak işverenlerin koşulları değişiyor ve bu da iş bulmayı zorlaştırıyor.” şeklinde konuştu.

HABER MERKEZİ

Gündem Haberleri

Yatırım için dolar alınır mı? Yükseliş devam edecek mi? Dolar kuru ne kadar oldu? Yatırım için dolar alınır mı? Yükseliş devam edecek mi? Dolar kuru ne kadar oldu?