Kongrede konuşan Rektör Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer, Cumhuriyet'in 100. yılında bu prestijli kongreye ev sahipliği yapmanın gururunu yaşadıklarını belirtti.

Açılış Töreni ve Konser

Sezai Karakoç Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen kongrenin açılış töreni, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Ardından, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Bölümü öğretim üyeleri tarafından mini bir konser verildi, bu anlar katılımcılara unutulmaz dakikalar yaşattı.

Kongre Başkanı'nın Konuşması

Kongre Başkanı Prof. Dr. Hasan Çabuk, açılış konuşmasında insanoğlunun tarih boyunca maddeyi anlama çabasına değindi. Çabuk, spektroskopi biliminin ortaya çıkışıyla birlikte madde hakkında çok önemli bilgilere ulaşıldığını vurguladı ve bu alandaki gelişmelerin bilim dünyası için büyük önem taşıdığını belirtti.

Bilimsel Katkılar ve Etkinlikler

Kongre, bilim insanları ve araştırmacıların spektroskopi alanındaki son gelişmeleri tartışmaları ve bilgi alışverişinde bulunmaları için önemli bir platform sunuyor. Etkinlik boyunca çeşitli sunumlar, paneller ve atölye çalışmaları gerçekleştirilecek.

Bu yıl Cumhuriyet'in 100. yılını kutlarken, bilim ve teknolojinin gelişimine katkıda bulunan böyle bir kongreye ev sahipliği yapmak, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi için büyük bir onur ve gurur kaynağı oldu.

Çabuk, "Spektroskopi, madde ile elektromanyetik ışının etkileşimini inceleyen ve bu etkileşimleri analiz ederek maddenin özellikleriyle ilgili bizlere önemli bilgiler sağlayan önemli bir bilim dalı. Astronomi, tıp, malzeme mühendisliği, fizik, kimya, biyoloji, moleküler biyoloji ve daha pek çok alanda kullanılan spektroskopi, bugün multidisipliner bir yaklaşımla gelişmesini sürdürmektedir" dedi.

Prof. Dr. Hasan Çabuk, kongreye ilk talip oldukları andan bugüne kadar kendilerine destek olan ve tüm imkanları sunan üniversite rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer’e şükranlarını sundu.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (ZBEÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kadir Demir, spektroskopi biliminin fizikçiler tarafından icat edildiğini belirterek, "Spektroskopi bildiğiniz gibi fizikçiler tarafından ilk icat edilmiş. Cihazlar, altyapısı, kuantum fiziği... Ama en çok kimyacılar, biyologlar, sağlık bilimleri, tıp, astronomi, mühendislik bilimlerinde çok kullanılmıştır. Dolayısıyla kendine multidisipliner bir ortam bulmuştur" dedi.

Prof. Dr. Demir, kongrenin düzenleme kurulunun da bu multidisipliner ruhla hazırlandığını ifade ederek, "Biz de bunun ruhuyla kongre düzenleme kurulumuzu multidisipliner hazırladık. Fizik, Kimya, Biyoloji, Moleküler Biyoloji ve Genetikten hocalarımız ile beraber bir düzenleme kurulu oluşturduk. Gerçekten 1 yıldır sizleri en iyi şekilde ağırlamak için çalışmaktalar," şeklinde konuştu.

Bu multidisipliner yaklaşımın, spektroskopinin çeşitli bilim dallarında geniş kullanım alanı bulmasını ve önemli bilgiler sağlamasını desteklediğini vurgulayan Prof. Dr. Demir, kongreye katkı sunan tüm katılımcılara teşekkür etti.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (ZBEÜ) Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer, üniversitenin araştırmacı, yenilikçi ve etkin faaliyetleriyle birçok ulusal ve uluslararası kongre ve sempozyuma ev sahipliği yaptığını belirtti.

Özölçer, "Bugün burada açılışını yaptığımız 17. Ulusal Spektroskopi Kongresi ile akademik etkinliklerimize bir yenisini daha eklemenin onurunu ve gururunu yaşamaktayız" dedi.
ZBEÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer, yaptığı konuşmada spektroskopinin yüzyıllardır bilimsel araştırmaların temel taşlarından biri olduğunu ve modern cihazların geliştirilmesiyle birlikte bugün birçok disiplini kapsayan güçlü bir bilim alanı haline geldiğini vurguladı.

Özölçer, "50 yıllık bir geçmişi ile ülkemizde bu alanda düzenlenen kongreler arasında seçkin bir yere sahip olan Ulusal Spektroskopi Kongresi’nin 17.’sini; kuruluşunun 100. yılını kutladığımız bu yılda üniversitemiz ev sahipliğinde yapmanın gururunu yaşamaktayız" ifadelerini kullandı.
Prof. Dr. Özölçer, üniversitenin sosyal bilimler, spor, fen, mühendislik ve sağlık alanlarında da önemli faaliyetler yürüttüğünü ve bu alanlarda ulusal ve uluslararası kongreler düzenlediğini belirtti.
Konuşmaların ardından sponsorlara belgeleri takdim edildi. İlk oturum ile başlayan kongre 1 Haziran günü sona erecek.

İHA

Zonguldak'ta Bayram Trafik Yoğunluğu Artıyor Zonguldak'ta Bayram Trafik Yoğunluğu Artıyor

Zonguldak Haberleri

Editör: Aybüke Ünal