Dünya, en az 500 kişinin öldüğü Gazze'deki hastane saldırısını kınadı

Uluslararası toplum, Gazze'de El Ehli Vaftiz Hastanesi'ne düzenlenen ve en az 500 kişinin öldüğü saldırıyı kınadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu vahşeti durdurmak için tüm insanlığı harekete geçmeye davet ediyorum." dedi.

Akdeniz açıklarında ABD'ye ait Askeri uçak düştü Akdeniz açıklarında ABD'ye ait Askeri uçak düştü

Gazze'de El Ehli Vaftiz Hastanesi'ne düzenlenen ve en az 500 kişinin öldüğü saldırı sonrası dünyadan tepki mesajları paylaşıldı. 

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, "Sivil altyapıya yönelik bir saldırı uluslararası hukuka aykırı" dedi. 

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, saldırıyı kınayarak, "Sivillerin ve sağlık hizmetlerinin derhal korunması ve tahliye emirlerinin geri alınması çağrısında bulunuyoruz." mesajını paylaştı. 

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebul Gayt, Gazze'deki "trajediye derhal son verilmesi" için Batı'ya çağrıda bulundu. X üzerinden yayınladığı mesajda bu saldırının "kötü bir ruhun" ürünü olduğunu belirten Gayt, "Kurumlarımız savaş suçlarını kaydediyor ve failler adaletten kaçamayacaklar" şeklinde yazdı.

"Tüm insanlık harekete geçmeli"
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Gazze’de yaşanan ve tarihte benzeri olmayan bu vahşeti durdurmak için tüm insanlığı harekete geçmeye davet ediyorum." dedi. 

Erdoğan, "İçerisinde kadınların, çocukların, masum sivillerin olduğu bir hastaneyi vurmak, İsrail’in en temel insani değerlerden yoksun saldırılarının son örneğidir" diye konuştu. 

Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında, "Gazze’de bir hastanenin hedef alınmasından derin bir infial duyuyor, bu barbarca saldırıları en şiddetli biçimde kınıyoruz. Sivilleri doğrudan hedef alan, hastaneleri, okulları vuran bir zihniyetin uluslararası hukuk önünde ve vicdanlarda hesap vermesi kaçınılmazdır." denildi.