Zonguldak Genel Maden İşçileri Sendikası(GMİS)Başkanı Hakan Yeşil, yabancı uyruklu ve Türk vatandaşı olan kişilerin TTK’ya başvuru listesinden çıkması kendilerini ve Zonguldak halkını rahatsız ettiğini açıkladı.

Zonguldak Genel Maden İşçileri Sendikası(GMİS)Başkanı Hakan Yeşil, yabancı uyruklu ve Türk vatandaşı olan vatandaşların TTK’ya başvurması ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Zonguldak Genel Maden İşçileri Sendikası(GMİS)Başkanı Hakan Yeşil,”Yabancı uyruklu sonradan Türk vatandaşı olan vatandaşlarımızın listeden isimlerinin çıkması hepimizi rahatsız etti. Keşke olmasaydı işsizlik hat safhada Türkiye Taşkömürü Kurumu(TTK)başvuru yapmada tercih edilen kuruşlardan bir tanesi. Bu gibi durumda halkımızda gençlerimiz de rahatsız”dedi.

Genel Madsn İşçileri Sendika Başkanı Hakan Yeşil, “Eylül 25 itibariyle başvurular başladı. 30 Eylül itibariyle de başvurular sona erdi. 34 bine yakın vatandaşımız başvuru yaptı. Hem sevindirici hem düşündürücü. Yoğunluğun içinde de isimleri yabancı uyruklu ve Türk vatandaşı olan vatandaşların listede olması Zonguldaklı vatandaşları ve bizleri rahatsız etti. Sonuçta uzun zamandır Zonguldak’ta mı Bartın’dan mı Karabük’ten mi işçi alınacak kavgaları yaşadık. Yabancı uyruklu sonradan Türk vatandaşı olan vatandaşlarımızın listeden isimlerinin çıkması hepimizi rahatsız etti. Keşke olmasaydı işsizlik hat safhada Türkiye Taşkömürü Kurumu(TTK)başvuru yapmada tercih edilen kuruşlardan bir tanesi. Bu gibi durumda halkımızda gençlerimiz de rahatsız. 32 yaş sınırını geçen arkadaşlarımız da çok muzdarip oldu. inşallah kura sonucu arkadaşlarımız iş başı yapar”dedi.

‘Kuradan çıkan arkadaşlarımız için tekrar eleme olacak’

Zonguldak Kömürspor’un kaleci antrenörü o isim oldu! Zonguldak Kömürspor’un kaleci antrenörü o isim oldu!

Kuradan çıkan arkadaşlarımız için tekrar bile eleme olacağını ifade eden Başkan Yeşil, “18-32 yaş, 32 yaşından gün almamış beden gücünün en verimli olduğu zamanlar bunlar. Biliyorsunuz bizde pazı gücü beden gücünün ağırlıklı olduğu dönemler. Tabi ki insanın fiziki durumunu iş başı yapıldıktan sonra göreceğiz. Kuradan kazanan arkadaşlarımız sağlık kontrolünden geçecek. Şartlar tekrar değerlendirilecek. Kriterlere uymayan arkadaşlarımı tekrar orada bir eleme olacak. Sonra yedekte ki arkadaşlarımız çağrılacak. Fiziki şartları ve beden şartları uymayan arkadaşlarımı kuruma iş başı yaptırılmayacak. Verim alma konusunda buna çok dikkat edecekler”diye konuştu.

Emre Can Bayram