Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun (TTK) özelleştirilmesi konusunu gündeme getirmesinin ardından yankılar devam ediyor. 

Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Hakan Yeşil ve yönetim kurulu, TTK’nın Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından örtülü bir özelleştirme sürecine sokulmak istendiği konusunu CHP’nin ardından Maden Mühendisleri Odası Zonguldak Şubesi ile görüştü. 

Devrekli Kung Fu Sporcuları Edirne'den Ödüllerle Döndü Devrekli Kung Fu Sporcuları Edirne'den Ödüllerle Döndü

Genel Maden İşçileri Sendika Başkanı Hakan Yeşil, “Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yönetimsel değişiklik adı altında yapmak istediği reformla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Bunun, Türkiye Taşkömürü Kurumu'nu ve 19 kamu kurumunu etkileyen bir düzenleme olduğunu fark ettik. Hazine ve Maliye Bakanlığının yapmak istediği sistem; kurumların satılması, devredilmesi, küçültülmesi, daraltılması ve başka şirket ortaklarıyla beraber dizayn edilmesi, halkın malı olan bu kurumları tamamen tehlikeye sokmaktadır. Biz bu uygulamaya kesinlikle karşıyız. Bununla ilgili bir dizi açıklama yapıldı.  Adalet ve Kalkınma Partisi vekillerimizden TTK'nın özelleştirilemeyeceği gibi açıklamalar geldi. Bizim amacımız, hem TTK'nın özelleştirilmesini engellemek hem de bu yasa tasarısının ne kadar tehlikeli olduğunu anlatmak. Bununla ilgili duruşumuz nettir. Paydaşlarımızla beraber, Zonguldak halkıyla ve madencilerle birlikte biz bu işe sonuna kadar karşı çıkacağız. Bunun için de bugün Erdoğan Başkanımızın yanındayız. Onun da yönetiminin desteklerini bekliyoruz”diye konuştu.

Maden Mühendisleri Odası Zonguldak Şube Başkanı Erdoğan Kaymakçı ise her zaman emek mücadelesinden yana olduklarını belirterek, “Bu girişim, sadece maden işçilerini değil, maden sektöründe çalışan diğer personeli de, mühendisinden işçisine kadar herkesi etkileyecek bir durum olacak. Maliye Bakanının ocak ayında açıkladığı bir yasa taslağıyla, Türkiye Taşkömürü Kurumu'yla beraber 19 kamu kuruluşu, hem yönetimsel hem de finansal anlamda yapısal bir değişikliğe girecek. Bu yapısal değişiklik sonucunda, kurumun yönetim yapısının tamamen değişeceği ve mevcut yönetimin tasarruf yetkisi olmayacağı söyleniyor”diye konuştu.

Muhabir: Haber Merkezi