67 yıldır şehrin sırtında kambur gibi duran ve bir anlamda da tarihi yapısıyla yıkılıp yıkılmaması konusunda tartışmaların odak noktasında bulunan Fevkani Köprüsü’nün yıkılmasına en sonunda karar verildi ve köprü esnafına da boşaltın talimatı verildi.

Yıllardır köprü altında ticari anlamda kazanç sağlayan esnaflar YIKIM kararı karşısında şok olarak kendilerine gösterilen Elmas Park’a yönlendirilmelerine uygun bulmayarak defalarca Valilik önünde beklemek suretiyle yıkımı durdurma noktasında direnç gösterseler de Vali Osman Hacıbektaşoğlu’nun kendilerine 1 Ekim’e kadar verdiği sürenin de dolmasıyla köprüde ilk planda asfalt sökümü başlatılarak yıkım stardı verildi.

Zonguldak’ta yaşayan vatandaşlar olarak yıllarca işimiz gereği hemen her gün bu köprüyü gerek yürüyerek ve gerekse araçla üzerinden geçerek su gibi ezberledik. Görüntü anlamında şehre yakışmadığını da herkes gibi bizlerde eleştirdik ama her şeyin bir zamanı vardır ya bu demir yığınıyla kaplı köprü de 67 yıldır verdiği hizmet ömrünü tamamlamış olmalı ki yetkililer de artık bir karara varmak durumundaydı. Tehlikeli olduğu durum gereği devletin kararı ile yıkılacak.

Yıkıldığında Zonguldak nasıl olacak?

Herkes bunu konuşuyor. Bu devasa köprünün tamamı yerle bir edildiğinde Zonguldak dümdüz hale gelecek ve yapılacak olan proje düzenlemesine göre dar alana sıkışan bu bölge çok daha genişleyip şehre apayrı bir güzellik katacak.

Limanda mezgit bolluğu! Limanda mezgit bolluğu!

Kolay olmayacak, bu çalışmalar haftalar, aylar alacak ama hani “Çalışınca her şey güzel oluyor” deniyor ya, işte biraz sabır gerekiyor. Bu süreci beklemekten başka çare de yok. Zaman her şeyin ilacıdır. Haber-Yorum: Mustafa Emen