Beslenme ve Diyet Uzmanı Gizem Guneş,oruç tutarken zorluk yaşamamak için vücudu şimdiden Ramazan'a hazırlamak gerektiğini söyledi.  "Öğünlerinizi azaltın. Kahvaltınızı sahur, akşam yemeğinizi iftar gibi yapın" dedi.
Beslenme ve Diyet Uzmanı Bahtınur Yılmaz, "Beslenmemize her zaman dikkat etmeliyiz ancak Ramazan ayında beslenme düzenimiz normal beslenme rutinimizin dışına çıkar, uzun süre aç ve susuz kalırız. Su kayıpları, halsizlik, mide rahatsızlıkları yılın bu dönemlerinde oruç tutanlarda sık sık karşılaşılan problemlerdendir. Bu şikayetleri yaşamamak için Ramazan gelmeden hazırlık yapmalıyız, eğer şimdiden beslenmemizde değişiklikler oluşturabilirsek daha rahat oruç tutabiliriz" diye konuştu.

MHP toplandı!Seçimler masaya yatırıldı MHP toplandı!Seçimler masaya yatırıldı

"YÜKSEK KALORİLİ YİYECEKLER YALANCI TOKLUK DEMEK"
Ramazan'a hazırlığa öğün sayısını düşürerek başlamak gerektiğini anlatan Guneş"2 ana, 1 ara öğün şeklinde beslenerek vücudumuzu hazırlayabiliriz. Yediğimiz yemeklerin porsiyonlarını küçültüp öğünlere çorba ile başlayıp yemekle beraber daha çok salata tüketirsek kısa sürede doyarak toplam kalori miktarını düşürmüş oluruz. Bu sürede kalorisi yüksek besinlerden mümkün olduğunca uzak durmalıyız. Daha tok tutucu, kalorisi kısıtlanmış yiyeceklere yönelebiliriz. Örneğin kızartmalar yerine ızgaralar; yağda kızartılmış sebze yemekleri yerine zeytinyağlıları tercih edebiliriz" ifadelerini kullandı.

"AKŞAM YEMEĞİNDE MOLALAR, DOYGUNLUK HİSSİ SAĞLAR"
'Ramazana günler kala akşam yemeğini de iftar gibi yapın' diyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Guneş şu tavsiyelerde bulundu:
"Bir bardak su ve bir kase çorba içtikten sonra 15-20 dakika bekleyin. Bu sürede hormonlar salgılanmaya başlayacağından doygunluk hissi artmış olacak ve ana yemek daha hafif geçirilebilecektir. Zeytinyağında pişmiş kurubaklagil, sebze veya ızgara, kendi yağında pişmiş et, tavuk, balık tercih edilebilir. Pilav, makarna gibi gruplardan çok fazla tüketilmemeli salata, cacık, yoğurt gibi yan gruplar ile daha kolay doygunluk sağlanabilir