O yol bakıma alındı, sürücüler rahat etti! O yol bakıma alındı, sürücüler rahat etti!

Zonguldak Belediye Başkanı Tahsin Erdem, gazeteci Orhan Akyüz’ün ziyaretinde, “Doğal afetlere dayanıksız olduğu gerekçesiyle 2022 yılının mart ayında yıkıldığı bildirilen kent merkezindeki Merkez Çarşısı’nın bulunduğu alanın, araçların park edilmesinin yanı sıra siyasi partiler tarafından da miting alanı olarak değerlendirildiğini gözlemlemekteyiz. Merkez Çarşısı’nın projelendirilmiş yeni konsepti ise kamuoyuyla paylaşılmış ve birçok kişi nezdinde beğenilmişti. Buranın yeniden yapımına yönelik şu ana kadar bir ‘çivi’ çakılmamasından dolayı kamuoyunda farklı görüşler hakim olunduğuna şahidiz. Kamuoyu adına soruyorum, Merkez Çarşısı’nın son durumuyla ilgili noktayı koymak istermisiniz, yani değerlendirmede bulunmak istermisiniz?” şeklindeki soruyu yanıtladı.

Whatsapp Image 2024 07 07 At 15.10.19 (1)

Başkan Erdem, şu ifadeleri kullandı:
“Zonguldak Belediyesi’nin sorunlarını yaşıyorum, belediyenin sorunlarını çözebilmek için meşru olan her yöntemi deniyorum. Sadece ikili görüşmeler yapmıyorum, her ne yapıyorsam Zonguldak Belediyesi’ne bir kaynak elde etmek için daire müdürleri, belediye başkan yardımcıları, belediye meclis üyelerimin önünde bazı taleplerim oluyor yüklenici firmadan, arkadaşlarımızdan... Ben ikili görüşmelere asla girmem, toplantılar yapmam, yanımda dediğim gibi arkadaşlarımız olacak. Ben ne yaptıysam herkesin gözünün önünde yaparım.”

“DIŞARIDA YAZILANLAR, SPEKÜLASYONLAR BELEDİYEMİZİN KURUMSAL KİMLİĞİNE ZARAR VERİYOR, BENİM OLDUĞUM YERDE ASLA RANT OLMAZ”

Başkan Erdem, “Onlardan o haberleri (Merkez Çarşısı’nı yapacaklardan belediye adına taleplerde bulunulmuştu) bekliyoruz. Özellikle belirtmek istiyorum, kamu yararı dışında beni hiçbir şey ilgilendirmiyor. Dışarıda yazılanlar, çizilenler, spekülasyonlar Zonguldak Belediyemizin aslında kurumsal kimliğine zarar veriyor. Çünkü benim olduğum yerde asla rant olmaz, ben sadece kamu yararı düşünürüm” diye konuştu.

Whatsapp Image 2024 07 07 At 15.12.48

MERKEZ ÇARŞISI NE ZAMAN YAPILDI, NE ZAMAN YIKILDI?

Edinilen bilgiye göre, Zonguldak’ın şehir merkezindeki Gazipaşa Caddesi’nde 1956 yılında iki katlı yapılan ve yıllar sonra 130 iş yeri bulunduğu öğrenilen Merkez Çarşısı’nın, doğal afetlere dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkım kararı çıkartılmış ve 2022 yılının mart ayında da yıkılmış.

KAÇ KATLI KAÇ DÜKKAN OLACAK

Merkez Çarşısı; 126 dükkan, 144 adet 1+1 ve 2+1 homeofis, 6 iş yeri, 1 düğün salonu ve birinci sınıf restoran olarak planlandı. 
Buradaki çeşitlilik de proje sonucunda şehre katma değer sağlayacak ve çeşitli ticari olanaklar sunacak.
Diğer yandan Merkez Çarşısı’nın ilk etapta
7 katlı hazırlanan projesinin değiştirilerek 9 kata, ardından da 12 kata çıkarıldığı öne sürülüyor.

Whatsapp Image 2024 07 07 At 15.12.48 (1)

Muhabir: Orhan Akyüz