Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda (TTK) bu yıl işe giriş tarihinden 8 ay sonra kadın çalışana lojman tahsisi yapıldığı iddiası, uzun yıllardır bekleyenlerin tepkisine yol açtı.
Edinilen bilgiye göre, TTK Genel Müdürlüğü ile Kozlu, Üzülmez, Karadon, Armutçuk ve Amasra Müessese Müdürlüklerinde çalışanlara kurumun lojmanları tahsis ediliyor.

İŞÇİ EVLERİYMİŞ!

Kurumda ‘’lojman’’ diye tabir edilen konutların asıl ‘’işçi evleri’’ olarak kayıtlarda yer aldığının bazı yönetim kademesindekiler tarafından konuşulduğu yönünde işçiler arasında söylentiler olduğunu iddia eden TTK’nın bazı çalışanları, ‘’Bu lojmanlar, kurumda çalışanların kullanılması için yapılmış. Ancak geçmiş dönemdeki TTK Genel Müdürlüğü Yönetim Kurulu kararıyla lojmanların kullanımı kurumdaki memurları da kapsayacak şekilde yeniden düzenlenmiş. Yani memurlara da hak tanınmış, bu da işçilerin haklarının gasp edilmesi anlamına gelmektedir, geçmişte böyle bir karar alındıysa hatadan geri dönülmesini istiyoruz. Hak etmeyerek lojman kullananların tümünü vicdanlarıyla baş başa bırakıyoruz’’ dediler.

Zonguldaklı Gazeteci Ali Ayaroğlu "Basın Özgürlüğü Anayasal haktır. Halkın haber alma hakkı engellenemez" Zonguldaklı Gazeteci Ali Ayaroğlu "Basın Özgürlüğü Anayasal haktır. Halkın haber alma hakkı engellenemez"

‘’AYRIMCILIĞA BAKARMISINIZ, 8 AY ÇALIŞMIŞ KADINA LOJMAN TAHSİS EDİLMİŞ’’

TTK çalışanlarından bazıları, müessese müdürlerinden birinin isteğiyle kurumda 2023 yılında iş başı yapan kadın çalışana 8 ay sonra lojman tahsisi yapıldığının dilden dile dolaşıldığını, bunun da kayıtlarda yer aldığını iddia ederek, şöyle konuştular:
‘’Kurumumuzda kişiye özel lojman tahsisi yapıldığı söylentileri ayyuka çıkmış durumda, çalışanların da dilinde... TTK’da uzun yıllardır çalışanlar kendilerine lojman tahsisi için başvuruda bulunmalarına rağmen ne yazık ki beklemeye devam ediyorlar, bizlerin de neredeyse emekliliğimiz geldi, halen lojman bekliyoruz.
Lojman yönetmeliği uygulanıyor mu, kime ve neye göre lojman tahsisi yapılıyor? Müessese müdürlüklerinde keyfi uygulamalar mı revaçta? Kurumda 10-15 yıl ve daha uzun süreli çalışanlar lojman beklerken 8 aylık çalışana lojman tahsisine yetkililerin açıklama getirmek zorunluluğu var.’’

‘’BAZI LOJMANLARIN KİŞİLERİN ÜZERİNDEN İKİNCİ YA DA ÜÇÜNCÜ ŞAHISLAR TARAFINDAN KULLANILDIKLARI AYYUKA ÇIKMIŞ, DİLDEN DİLE KONUŞULMAKTA’’

TTK çalışanları, konuşmalarına şöyle devam ettiler:
‘’Öyle insanlara lojman tahsis edilmiş ki duysanız dilinizi yutarsınız. Bazı lojmanların kişilerin üzerinden ikinci ya da üçüncü şahıslar tarafından kullanıldıkları ayyuka çıkmış, dilden dile konuşulmakta... Bazılarının da kendilerine ait konutlarını kiraya vererek lojmanlarda ikamet ettikleri bilinmekte. Zahmet edilerek araştırılması durumunda, lojman dağıtımındaki adaletsizlik gün gibi açığa çıkacaktır. Gerçekten ihtiyacı olanlar için lojman hayal oldu. Tüm müessese müdürlüklerindeki lojman dağıtımına genel müdürümüzün el atmasını istiyoruz. Müslümanların bildiği ve sıkça kullandığı, ‘Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır’ sözü herkesin kulağına küpe olsun. Bizlerin sesimiz olduğunuz için sizlere şimdiden sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz, iyiki varsınız...’’

AÇIKLAMA YAPMAK İSTEMEDİLER

Bu arada görüşlerine başvurduğumuz  TTK Genel Müdürlüğü’nden bazı yöneticiler, konuya ilişkin açıklama yapmak istemediklerini söylediler.

HABER-FOTOĞRAFLAR: ORHAN AKYÜZ