Kdz. Ereğli Türk Metal Sendikası Kongreye gitti.

Türk Metal Sendikası Kdz. Ereğli Şubesi'nde bugün kongre heyecanı var. Gülüç Büyük Anadolu Otel'de yapılmakta olan 13. Olağan Genel Kurulu İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Programın açılış konuşmasını Kdz. Ereğli Türk Metal Sendikası Şube Başkanı Altan Kalfa yaptı

Türk Metal Sendikası Kdz Ereğli Şube Başkanı Altan Kalfa'nın konuşması şu şekilde:

"Yakın zamanda, Genel Başkanımızın talimatları ile Çaycuma Bölgesinde Şubemize bağlı Bölge Temsilciğimizi de açtık. Gersan ve Elcap işyerlerindeki örgütlenme faaliyetlerine hızlı ve etkin olarak ulaşmayı hedefleyerek, bölgede ki örgütlenme faaliyetlerine hız verdik. Genel Başkanımızın talimatı ile Üç Yüz Bin üye hedefine emin adımlarla ve kararlılıkla hep birlikte yürüyoruz.

Genel Kurulumuzu yaptığımız bu günlerde hem dünyayı hem de ülkemiz ekonomisini derinden sarsan savaşlar depremler seller ve beraberindeki ekonomik sıkıntılar özellikle biz emekçileri de derinden sarsmış telafisi kısa sürede mümkün olmayan yaralar açmış ve açmaya da devam etmektedir.

Dünya çapında etkili olan ve hala etkisini kısmen hissettiren çok büyük kayıplar yaşadığımız bir pandemi sürecinin yaralarını sarmaya çabalarken ardından yine ülkemizde meydana gelen ve onlarca vilayetimizi etkileyen yüzbinlerce insanımızı kaybettiğimiz ve daha fazla yaralımızın olduğu deprem faciası ile yeniden yüzleşmek durumunda kaldık. Millet olarak bu zor günlerde geçmişte de olduğu gibi dayanışma içerisinde olmayı bildik.

Tabi ki bu yaşananların neticesi Resmi verilere göre ticarette daralma üretimde belirsizlik ve istihdamda azalma olarak kendisini gösterdi. Biz emek mücadelesi veren ülke ekonomisine katkı sağlayan üretimin mihenk taşı olan işçi kesimi, bu süreçten en fazla zarar gören kesim olarak ön plana çıktık.

Biz emekçiler olarak zaten alın teri ile geçinip yıllardır enflasyon ve hayat pahalılığıyla mücadele ediyoruz. Ama tüm bu olumsuz tabloya rağmen yine de umutsuz değiliz.

Çünkü bizim sendikamız var, Türk Metalimiz var, Genel Başkanımız Pevrul Kavlak’ımız var. İyi ki de var, Allah başımızdan eksik etmesin.

Üyelerimize günün koşullarına rağmen rahat bir nefes aldırabilen büyük bir liderimiz büyük bir başkanımız var. Sayın Genel Başkanımız biz başımızda oldukça yiğit Türk Metal Emekçileri başta olmak üzere Türk İşçi hareketinin de gözü asla arkada kalmayacaktır.

Bizler, Türk Metalliler olarak bugüne gelinceye kadar neler yaşadığımızı ne zorluklarla karşılaştığımızı ne mücadeleler verdiğimizi iyi hatırlıyoruz. Ama unutmadığımız bir şey daha var. O da birlik ve beraberliğimizin kıymeti…

Biz, Genel Başkanımızın bize gösterdiği hedefe, sormadan sorgulamadan hep birlikte yürüdük. Çünkü biliyorduk ki o yolun sonu zaferdir. Hiç yanılmadık, genel başkanımızın önderliğinde her yolun sonu zafere çıktı. Hep zafere ulaştık yine onun yanında el ele kol kola hep birlikte yürüyeceğiz ve zafere ulaşacağız. Zafer bizim olacak zafer sendikasına inanan Türk Metallinin olacak.

Bizler emekçiyiz bizim alın terimizden başka sermayemiz sendikamızdan başka güvencemiz yok biz emeğimiz ve ekmeğimiz için mücadele ediyoruz. Ne istiyorsak çoluk çocuğumuz için ailemiz için geleceğimiz için istiyoruz. Bunun için mücadele ediyoruz. O yüzden bizim sendikal mücadelemiz kutsaldır. Bu mücadeleye bu çatıya Türk Metal’e genel başkanımıza sonuna kadar sahip çıkıyoruz. Onlar varsa korkumuz yoktur diyoruz ne mutlu bize ne mutlu Türk Metalliyim diyene…

Türk Metal Sendikasında görev istenmez görev verilir, bu düstur ile genel başkanımızın ve genel merkez yöneticilerimizin de desteğini alarak göreve geldiğimiz gün itibariyle temsil ettiğimiz üyelerimize layık olmaya çalıştık. Hiçbir arkadaşımızı ötekileştirmeden hizmet vermeye gayret gösterdik. Tüm üyelerimizi emek kardeşimiz olarak gördük. Onların istek ve haklı taleplerini en hızlı ve etkili bizimde çözme gayreti içerisinde olduk.

Özellikle Erdemir’de EYT’nin de çıkması ile yeni bir süreç başlamış oldu. Daha önceleri uygulanan ve emekliliğini hak etmiş Erdemir çalışanları üyelerimizde yüksek beklenti haline gelen takas uygulamasının da kaldırılması ile bu süreci genel başkanımızın talimatı genel merkez yöneticilerimizin gayreti ve şirket yönetimi ile gerçekleştirilen temaslar neticesinde Toplu İş Sözleşmemizin 64. Maddesi gereğini bu arkadaşlarımızın içinde uygulama kararını almış bulunuyoruz. Bu durumun düzeltilmesine katkı sağlayan Erdemir yöneticilerini de sizlerin huzurunda teşekkür ederiz.

Erdemir de çalışan ve emekliliğini hak eden öncelikle üyelerimizin çocuklarından işe alım kriterlerine uygun evlatlarımızı en kısa süre içerisinde sisteme dahil etmek arzusu içerisindeyiz. Bu vesile ile görev yaptığım ekip arkadaşlarıma da özverili çalışmalarından dolayı tüm samimiyetimle teşekkür ediyorum. Siz üyelerimize ve emek kardeşlerimize layık olabildiysek ne mutlu bizlere. Genel başkanımız ve genel merkez yöneticilerimizin yanında durarak birlikte her engeli de aşabilecek güçte olduğumuzu unutmayalım."

Genel Kurulumuzun üyelerimize sendikamıza ve bütün işçi sınıfımıza hayırlı olmasını diliyorum.

Değerli arkadaşlar kıymetli delegeler elimde 22 delege arkadaşımız tarafından imzalanmış genel kurul divanımızın kimlerden teşekkül edeceğine dair bir önerge var bunu sizlere okumak ve oylarınıza sunmak istiyorum."

Türk Metal Sendikası Kdz. Ereğli Şubesi 13. Olağan Genel Kuruluna

Kdz. Ereğli Şubemizin 13. Olağan Genel Kurulunu yönetmek

üzere Genel Kurul Divan Heyetinin aşağıda isimleri belirtilen

Eylem Ertuğ Ertuğrul; "TTK'da istihdam sağlamak yerine devlet bu ocaklara göz yumuyor!" Eylem Ertuğ Ertuğrul; "TTK'da istihdam sağlamak yerine devlet bu ocaklara göz yumuyor!"

kişilerden teşekkül etmesini arz ve talep ederiz.

Saygılarımızla

Divan Başkanı: Uysal Altundağ

Divan Başkan Yrd.: Taliphan Kıymaz

Divan Başkan Yrd.: Olcay Meriç

Divan Katibi: Mehmet Alper Eker"