Göçük sırasında, 2019 girişli maden işçileri Tevfik Soy ve Harun Kara göçük altında kaldı. Olayın ardından hemen kurtarma çalışması başlatıldı.

GMİS Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, Genel Sekreter Yener Arslanbuğa, Genel Mali Sekreter Yalçın Yiğit ve Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir, kurtarma çalışmalarını yakından takip ederek bilgi aldı.

Tahlisiye ekiplerince göçükten çıkarılan Tevfik Soy ve Harun Kara, Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Şehit olan maden işçisi Tevfik Soy, evli ve iki çocuk babasıydı. Göçükten yaralı olarak çıkarılan ve bekar olan Harun Kara’nın tedavisi sürüyor. İki işçinin de Bartınlı olduğu bildirildi.

Zonguldak Valisi Osman HacıbektaşoğluTTK Genel Müdürü Muharrem Kiraz ile birlikte Atatürk Devlet Hastanesi’ne giderek kaza ile ilgili bilgi aldı.

TTK’dan madenciler için önemli ihale! TTK’dan madenciler için önemli ihale!

Gazetecilere açıklamada bulunan Vali Hacıbektaşoğlu, göçüğün ilk anından itibaren Tevfik Soy'un bilincinin kapalı olduğunu ve olay yerindeki arkadaşları ile diğer ekiplerin anında müdahalede bulunduğunu belirtti.

Osman Hacıbektaşoğlu (1)

Hacıbektaşoğlu, "Saat 12.15 sıralarında Türkiye Taşkömürü Kurumu işletmesinde Bir göçük meydana geldi. Göçüğe3 işçi kardeşimiz maruz kaldı. İkisi kaçarak kurtuldu. Tevfik soy isimli işçimiz göçük altında kaldı. Bel bölgesinden aşağısı...Yalnız ilk göçük anından itibaren bilinci kapalıydı. Olay yerindeki arkadaşları ve diğer ekipler anında müdahale ettiler. Saat 13.50 sıralarında göçükten çıkardılar. Kurtarma çalışması devam ederken sağlık ekipleri de ocağı indiler. Onlar da müdahalelerine devam ettiler. Göçükten çıkartıldıktan sonra ambulansta ve hastanede müdahaleler devam etti. Maalesef kurtaramadık. Tevfik Soy isimli kardeşimiz vefat etti. Şehit oldu. Allah'tan rahmet diliyoruz, ailesine, arkadaşlarının ve madencilerimizebaşsağlığı diliyoruz. Diğer arkadaşlarımızın durumu iyi. Büyük geçmiş olsun" ifadelerine yer verdi.

Öte yandan evli ve iki çocuk babası olan Soy'un kuruma 2019 yılında madenci olarak başladığı öğrenildi.

Osman Hacıbektaşoğlu (2)

HABER MERKEZİ

Zonguldak Haberleri

Editör: Aybüke Ünal