Mayıs ayı enflasyon rakamlarına dair X sosyal medya platformunda değerlendirmelerde bulunan Şimşek, "Enflasyonda kalıcı düşüş haziranda başlayacak" dedi.

Üçüncü Çeyrekte Yüzde 50'nin Altına İnen İhtimal Yüksek

Şimşek'in açıklamalarına göre, yıllık enflasyon üçüncü çeyrek sonunda yüzde 50'nin altına gerileyecek. Bu sözler, enflasyonla mücadelede umut verici bir gelişmeyi işaret ediyor.

Enflasyonun gerilemesiyle birlikte ekonomideki dengenin sağlanması ve güvenin artması bekleniyor.

2020 yılından sonra ilk! 2020 yılından sonra ilk!

Yaptığı değerlendirmede hedefe ulaşmak için kararlı olduklarını belirten Şimşek şöyle devam etti:

“En kötüsü geride kaldı! Geçmiş 12 ayın birikimli etkilerini içeren yıllık enflasyonda en yüksek seviyeyi bu ay gördük. Enflasyonla mücadelede geçiş dönemi böylece tamamlandı, dezenflasyon sürecine giriyoruz. Enflasyonda kalıcı düşüş haziranda başlayacak. Yıllık enflasyon yüksek ihtimalle üçüncü çeyrek sonunda yüzde 50’nin altına gerileyecek. Dezenflasyon öngören piyasa yıllık enflasyonu 12 ay sonra yüzde 33,2, 24 ay sonra yüzde 21,3 bekliyor. Önümüzdeki dönemde beklentiler hedeflerimize daha da yakınsayacak. Mali disiplini güçlendirerek dezenflasyon sürecine verdiğimiz destek artarak devam edecek. Fiyat istikrarına ulaşmak sabır ve zaman gerektiriyor, hedefimize ulaşmakta kararlıyız.”

İHA

Ekonomi Haberleri

Editör: Aybüke Ünal