Adatepe Köyü, yaklaşık deniz seviyesinden 650 metre yükseklikte bulunan köyün Güneybatısındaki zirve noktası 950 metre yüksekliktedir.

Devrek Çayı'nın batısında kalan köyde , “gevur ambarı “ olarak bilinen , büyük bir kayanın içi oyularak yapılan ve yapıldığı dönemde gözetleme kulesi olarak kullanıldığı düşünülen bir yapı vardır . Adatepe köyünde bulunan nöbetçi gözetleme kulesinin tarihi değeri olduğu düşünülmektedir.. Ayrıca bu köyde eski tarihlerden kalan kale kalıntıları bulunmaktadır.

2019 yılında çıkan haberlere göre ; bu köyde siyanür ile altın ve bakır madeni açma girişimi olmuş ve kamuda tepki görmüştü.

18 Haziran 1962 Zonguldak-Devrek ilçesinin Adatepe Köyü'nde bakır madeni bulundu.

Adatepe Köyü, Bölüklü Yaylasına yaklaşık 12 km , Yedigöller‘e ise 17 km ,Gümeli Yaylasına 20 km , Devrek'e 24 km mesafededir.

Adatepe ismi köyün coğrafi konumu ile verilmiş ismidir. Her ne kadar ada dendiği zaman denizde kara parçası akla gelse de ; Tapu kadastroda ada; dört tarafı cadde, meydan, demiryolu, sokak, akarsu gibi yapay ve doğal engellerle çevrilmiş parseller topluluğuna verilen isimdir.

TTK’nın gözbebeğinden 1.8 milyon tasarruf! TTK’nın gözbebeğinden 1.8 milyon tasarruf!

Adatepe Köyü’de böyle bir coğrafyanın içindedir.

KAYNAK ( Hayati Yılmaz, Zonguldak Tarih )

Bir şunu diyen bir yazı 'Zonguldak Köyleri Devrek Adatepe Köyü' görseli olabilir

Editör: İrem Karagöz