Daha sonra Ak Parti milletvekilinin araya girmesi ile e geri alınan güvenlik görevlileri, seçim sonrasında işten ayrılma korkusu yaşadıklarını ifade ederek, Enerji Bakanlığı'nın kadrosuna alınarak iş güvencelerini talep etmişti. Ancak durdurulan işten çıkarmaların yeniden başladığı iddia edildi.

"Zaten amaçlarını seçimden sonra 60 kişiyi çıkararak belli ettiler"

Firma çalışanları, işten çıkarılmaların ardından tepkilerini dile getirdi. 

Üstümde bomba var kendimi yakacağım diyerek ihbar etti! Ekipler sevk edildi Üstümde bomba var kendimi yakacağım diyerek ihbar etti! Ekipler sevk edildi

TPAO güvenlik görevlilerinin yeni açıklaması:

"10 kişi tebliğ geldi çalışmasını istemiyoruz. Bu 10 kişiyle bitmeyecek. Zaten amaçlarını seçimden sonra 60 kişiyi çıkararak belli ettiler.  Şimdi 10 kişi 10 kişi çalışırken azaltmaya gidiyorlar. Burada herkes hakkı ile girdi. Spor mülakatlarla girdiler. Bir sürü masrafa girdiler. İnsanlarda huzursuz. Şimdi kimde sıra diye."

TPAO güvenlik görevlilerinin daha önceki açıklamaları:

“Sınavla zorlu parkurlarla işe giren ve özel harekat eğitimi alan TPAO çalışanları, Sağlık Bakanlığı, Tarım Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Diyanet İşleri gibi Enerji Bakanlığına bağlı kadrolu güvenlik görevlileri olmak istiyoruz. Milletvekillerimizden talebimiz Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bünyesinde özel güvenlik kadrosu oluşturulması ve bizlerin eğitim durumu, yaşı, kpss puanı gözetilmeksizin bir seferlerliğine kadroya memur olarak atanmasıdır. Bu kadar insanın kaderinin bir kişinin elinde olmasını istemiyoruz. Bizler bu göreve yazılı sınav, parkur ve mülakat adımlarından sonra geldik. Her 2 yılda bir yönetim değişikliğinde işten atılma korkusunu yaşamak istemiyoruz. Türkiye'nin en büyük ve milli projesinde 250 güvenlik görevlisi çalışıyor. Bunların tamamı taşerön firmanın görevlisi. Türkiye'nin en büyük projelerinden olan bu tesiste iş güvencesi olmaksızın çalışmak iş barışına da zarar veriyor. Biz milli proje gaz sahasında taşerön olarak değil devlet memuru olarak görev yapmak istiyoruz. Şimdi burada çoğumuzun güveni kırıldı. Herkes, bu yaşanan işten çıkarıp tekrar işe almanın ardından öyle düşünüyor. Güvenlikçi arkadaşlarımızı geçtik, sahaya giren, çıkan personeller bile aynı düşüncede. Hep seçimden sonra sizleri birer ikişer atacaklar diyorlar."

Güvenlik görevlileri, işten atılma endişesiyle mücadele ederken, iş güvencesi talepleri gündemde kalmaya devam ediyor.

Aytaç Öztürk

Zonguldak Haberleri