Gayrimenkul Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, Milliyet'e yaptığı açıklamada, 2023 yılına dair konut sektöründe yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

Oba Makarnacılık yatırımcılara kapılarını açıyor... Oba Makarnacılık yatırımcılara kapılarını açıyor...

DÜŞÜK FAİZLİ KREDİ DESTEĞİ VE HÜKÜMET TUTUMU

Özelmacıklı, geçen yılın ağustos ayında ilk kez konut alacaklara yönelik düşük faizli kredi desteğinden bahsedildiğini ancak Hükümet tarafından yeterince desteklenmediğini ifade etti. Genel piyasaya bakıldığında konut satışlarında ciddi bir düşüş yaşandığını belirten Özelmacıklı, özellikle ipotekli satışlarda yüzde 5'e kadar gerileme olduğunu vurguladı.

İNŞAAT SEKTÖRÜ VE ÜRETİMİNDEKİ DÜŞÜŞ

İpotekli satışlardaki düşüşün inşaat sektörünü etkilediğini dile getiren uzman, birçok müteahhidin yeni projelerini durdurduğunu ya da üretim kısmını yavaşlattığını söyledi. İnşaat üreticilerinin desteklenmesi gerektiğini belirten Özelmacıklı, bu düşüşün önemli etkilerinden birinin bu sektöre yönelik destek paketlerinin devamının sağlanması olduğunu ifade etti.

KREDİ HACMİNDEKİ DARALMA VE FAİZ ORANLARI

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) raporlarına göre konut kredi hacminde ciddi bir düşüş yaşandığını belirten Özelmacıklı, mevduat faizlerinin yüksek olmasının da kişilerin gayrimenkul yatırımı tercihlerini etkilediğine dikkat çekti.

SÜRDÜRÜLEBİLİR MORTGAGE SİSTEMİNE İHTİYAÇ VAR

Uzman, Türkiye'de sürdürülebilir bir mortgage sistemine ihtiyaç olduğunu vurgulayarak, mevcut faiz oranlarının tüketiciler için uzun vadeli borçlanmayı zorlaştırdığını söyledi. İlk kez ev alacak kişilere yönelik bazı kriterlerle kredi tahsisi yapılması gerektiğini belirten Özelmacıklı, bu kriterlere ilişkin önerilerde bulundu.

KONUT FİYATLARI VE GENEL PİYASA DURUMU

Konut fiyatlarında genel anlamda bir artış olmadığını belirten Özelmacıklı, ancak enflasyona göre fiyatların gerilediğini söyledi. İnşaat maliyetlerindeki artışın yeni üretimlerin maliyetini yukarı çektiğine dikkat çeken uzman, Merkez Bankası'nın konut fiyat endeksine göre fiyatların reelde gerilediğini ifade etti.

ÖZETLEME VE GELECEK BEKLENTİLERİ

Mustafa Hakan Özelmacıklı, konut sektöründeki mevcut durumu değerlendirirken, inşaat sektöründeki düşüşün, kredi hacmindeki daralmanın ve yüksek faiz oranlarının sektörü olumsuz etkilediğini belirtti. Sektördeki aktörlerin desteklenmesi ve sürdürülebilir bir mortgage sisteminin oluşturulması gerektiğine vurgu yaparak, gelecek dönemde alınacak tedbirlerin sektöre olumlu katkı sağlayabileceğini dile getirdi.

HABER MERKEZİ

KAYNAK: Milliyet Gazetesi