Gazeteci Saygı Öztürk, canlı yayında banka dekontunu göstererek adayların seçmenlere oy vermesi ya da sandığa gitmemesi için para dağıttığını iddia etti. Banka dekontunda 'oy parası' ibaresinin bulunması da dikkat çekti.

640Xauto (1)

Paranın Kaynağı ve Alıcıların Kimliği

Öztürk, iddialarına göre, söz konusu parayı gönderen tarafın seçimleri kazandığını belirtirken, paranın alıcıları ise yeminler edilerek veya oy kullanırken fotoğraf çekilerek kanıtlanıyormuş. Ayrıca, Öztürk'ün iddiasına göre, bazı durumlarda seçmenin başka bir partiye oy vermeyeceğini belirten adaylar, para teklif ederek "Kendi partimize de oy verme, git eğlen" diyormuş.

640Xauto 222

Gündemdeki Yerini Koruyor

Gazeteci Öztürk'ün bu iddialarıyla birlikte, "Oy" denildiğinde artık hemen para konusunun da gündeme geldiğini belirtmesi, Zonguldak'ta ve genel olarak Türkiye'de siyasi tartışmaların merkezine oturdu.

""OYLAR PARAYLA SATILDI" İDDİASI
Oyların parayla satıldığını iddia eden Öztürk, Sözcü TV canlı yayınında bir de kanıt olarak banka dekontu gösterdi.

DEKONTTAKİ AÇIKLAMA: "OY PARASI"

Söz konusu dekontta bir bankanın Kırşehir şubesine 5 bin TL yatırıldığı yer alırken, açıklama kısmında ise açık açık 'Oy parası' yazması dikkat çekti. Söz konusu parayı gönderen tarafın seçimleri de kazandığını belirten gazeteci Öztürk, "Peki o adaya oy verdiğini nasıl kanıtlıyorlar?" sorusuna da yanıt verdi. Öztürk, yeminler edildiğini ya da oy kullanırken fotoğraf çekildiğini belirtti. 31 MART'TA

Zonguldak merkez ve ilçesinde kaçak ocak operasyonu! Zonguldak merkez ve ilçesinde kaçak ocak operasyonu!

GÖNDERMİŞ, 2 NİSAN'DA HESABA YATMIŞ

Gazeteci Öztürk, seçim sonuçlarının hemen ertesinde 2 Nisan tarihinde paranın hesaba gönderildiğini söylerken; söz konusu paranın aslında 31 Mart seçim günü gönderildiğini ancak seçimden sonra hesaba geçtiğini belirtti. Bazı durumlarda seçmenin 'Ben asla başka partiye oy vermem' dediğini belirten Öztürk, o durumlarda da para veren adayların "Tamam kardeşim bize verme ama kendi partine de verme. Git ye iç, eğlen" diyerek para teklif ettiğini iddia etti.

"SANDIĞA GİTME" TEKLİFİ

Öztürk, "Artık oy dendiği zaman hemen mutlaka para lafı da geçiyor" diye konuştu."

Kaynak:Mynet