Emekli maaşları, enflasyon ve ülkenin büyüme oranlarına bağlı olarak belirleniyor. Sosyal Güvenlik Müşaviri Emin Yılmaz, bu konuda önemli açıklamalarda bulundu.

İslam Memiş, altın yatırımcısına kara haber verdi! İslam Memiş, altın yatırımcısına kara haber verdi!

Maaş Hesaplamada Önemli Faktörler

Yılmaz, emekli maaşı hesaplamada enflasyonun ve ülkenin büyüme oranlarının kritik olduğunu belirtti. Geçmişte kesilen uzun vadeli sigorta primleri, enflasyon ve büyüme oranlarıyla güncelleniyor. Bu sayede emeklilerin primlerinin günümüz değerine uygun olarak hesaplanması sağlanıyor.

Üç Dönem Üzerinden Emekli Maaşı Hesaplaması

Ülkemizde emekli maaşı hesaplaması üç dönem üzerinden gerçekleşiyor. 2000 öncesi kazançlar, gösterge sistemi kullanılarak güncellenirken, sonraki dönemlerde güncelleme katsayısı da dikkate alınıyor. 2000-2008 döneminde hesaplamada enflasyon ve GSYH (TÜİK tarafından açıklanan büyüme rakamı) %100 olarak değerlendirilirken, 2008 sonrasında bu oran GSYH'nin %30'u üzerinden hesaplanıyor.

2023 Büyüme Oranının Maaşlara Etkisi

TÜİK tarafından açıklanan 2023 büyüme oranı yüzde 4.5 olarak belirlendi. Bu, emeklilere yapılacak zam oranını da belirleyen önemli bir faktör. Yılmaz, bu büyüme oranının yüzde 30'unun emekli maaşlarına ilave olarak ekleneceğini ifade etti. Yani, emeklilere yüzde 1.35 oranında zam yapılacak.

Yeni Emekliler ve Zam Farkları

2024 yılında emekli tahsis taleplerini verecek olanlar, belirlenen büyüme oranının etkisiyle maaşlarına yüzde 1.35 oranında ilave zam alacaklar. Bu zam farkları, Ocak ayından bu yana emekli olanlara Nisan ayından itibaren yansıtılacak. Ayrıca, e-Devlet üzerinden maaş katsayıları güncellendiğinde, emekliler bu değişiklikleri takip edebilecekler.

Maaş Katsayısı Güncellemesi ve Yılbaşı Enflasyon Oranları

Yılbaşında açıklanan yüzde 64.77'lik enflasyon oranı, güncelleme katsayısını belirlerken kullanıldı. Ancak, ilgili döneme ait büyüme katsayısıyla birleşerek 1.6612'ye yükseltildi.

Kaynak: Milliyet

Gündem Haberleri