Müdürlük, 5253 sayılı Dernekler Kanunu’nun 19. maddesi uyarınca derneklerin, faaliyetlerini ve mali durumlarını içeren beyannamelerini her yıl Nisan ayı sonuna kadar mülki amirliğe sunmaları gerektiğini hatırlattı.

30 Nisan 2024 tarihine kadar DERBİS üzerinden derneklerin 2023 yılına ait beyannamelerini iletmelerinin önemine vurgu yapılarak, bu sürecin tamamlanması gerektiği belirtildi.

30 Nisan 2024 tarihine kadar Dernekler Bilgi Sistemi (DERBİS) üzerinden derneklerin 2023 yılı beyannamelerini bildirmeleri gerektiği ifade edilerek şöyle denildi:

Zonguldak'ta Bayram Tatili Trafik Yoğunluğu! Zonguldak'ta Bayram Tatili Trafik Yoğunluğu!

“Beyanname vermeyen veya kanunda belirtilen süre sona erdikten sonra bildirimde bulunan dernek yöneticileri, anılan kanunun 32’nci maddesi çerçevesinde 8.322,00 TL idari para cezası uygulamasıyla karşılaşacağından, ilimiz genelinde kurulu derneklerin 2023 Yılı Dernek Beyannamelerini, 30 Nisan 2024 tarihine kadar Dernekler Bilgi Sistemi (DERBİS) üzerinden bildirmeleri gerekmektedir. Yasal sürenin sonuna yaklaştıkça DERBİS sistemi üzerinde yoğunluk artacağından, aksaklıkların yaşanmaması için son günü beklemeksizin beyannamelerin bildirilmesi dernek yöneticilerinin menfaatine olacaktır.”

İHA

Zonguldak Haberleri