Ünlü sanatçı ve Türk Halk Müziği'nin sevilen ismi Aynur Haşhaş, Batı Karadeniz Bölgesi'ndeki seyahatine Çaycuma ilçesi ile Filyos beldesini de ekledi.

Haşhaş, Çaycuma ilçesinin Yalı Caddesi'ndeki 'Çaycuma' yazılı alanda ziyaretini ölümsüzleştirerek burada çektiği fotoğrafı sosyal medya hesabından paylaştı. Haşhaş'ı takip eden Facebook kullanıcıları ise 'Çaycuma'ya hoş geldiniz' ifadeleriyle yorum yaptılar.

AYNUR HAŞHAŞ KİMDİR?

1967 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Aynur Haşhaş, ilk ve ortaöğrenimini tamamladıktan sonra 1983 yılında İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi Bölümü’ne başladı. Üniversite eğitimini Nida Tüfekçi Hoca’nın tavsiyesi ile derleme yapmak için Temel Bilimler Bölümü’ne geçerek 1991 yılında tamamladı.

Türkü okumaya babası Ali Haşhaş'ın eğitmenliğinde  3 yaşında  Kız senin derdinden derbeder oldum ile başlamıştır 5 yaşında ilk uzun havası karlı dağlar karanlığın bastımı eserini icra etmiştir.

Sanatçı, Nejat Birdoğan hoca ve Adnan Demir rehberliğinde Halk bilim çalışmalarına başlamıştır. 1987 yılından bu yana; derleme, araştırma, halk oyunları ve semahlarla ilgili türkü derleme çalışmalarını Anadolu’yu gezerek yapmaktadır. 1990’dan itibaren de gelenek & görenek ve Anadolu inançlarıyla ilgili çalışmalar yürütmektedir. Aynur Haşhaş ayrıca sanatın her alanına ilgi duymakta, ileri seviyede halk oyunları oynamakta, semah dönmekte ve tangoya ilgi duymaktadır. Sanatçı yazın hayatındaki tüm birikimleri de toparlayarak kitap haline getirmektedir.

Aynur Haşhaş, sosyal çalışmalarının yanı sıra profesyonel olarak albüm çalışmalarını sürdürmektedir. Anadolu’nun Kayıp Şarkıları Geçti Gönül Baharımız Yazımız ve Transborders Project çalışmasında rock sound alt yapısıyla gerçekleşmiş eserleri bulunmaktadır.

Bunun yanı sıra Fransa&İngiltere&Polonya ortak yapımı olan ve Pawel Pawlikowski yönetmenliğinde çekilen La Femme du Veme (Gizemli Kadın) filminde yer alan “Meyhaneci” eseri Aynur Haşhaş’ın yorumuyla beyaz perdeye taşınmıştır.

Liman arkasında kayalıkların arasında sıkışan vatandaş hastaneye sevk edildi! Liman arkasında kayalıkların arasında sıkışan vatandaş hastaneye sevk edildi!

Aynur Haşhaş’ın ilk albümünün müzik yönetmenliğini Mazlum Çimen ikincisinin ise Arif Sağ yapmıştır. İki profesyonel isimden sonra sanatçı yönetmen koltuğuna kendisi oturmuş ve son albümü Revan’la birlikte Halaya Davet, Harman 1 ve Harman 2 enstrümantal albümlerini hayata geçirmiştir. Aynur Haşhaş böylelikle bu alandaki başarısını da kanıtlamıştır.

Sanatçı 2017 yılında Yusuf Hayaloğlu’nun “Şu Dağlarda Kar Olsaydım” eserini seslendirmiş dinleyenlerinden büyük beğeni toplamıştır.  Aynur Haşhaş Şan hocası Efsun Öztoprak adına ithaf ettiği 4 eserlik single kalan müzik etiketiyle çıkarttı.

Aynur Haşhaş; müziğin ve sanatın evrenselliğine inanmaktadır. Haşhaş’a göre bütün dünya insanları dosttur. Kimse diğer bir kimseden üstün değil, her birey eşit ve özgürdür. Sanatçı,  yaşamını ve eserlerini bu ilkeler doğrultusunda hayata taşımaktadır.

Editör: İrem Karagöz