Uzmanlar, migrenin beyindeki kimyasal değişimler sonucu ortaya çıkan özel bir baş ağrısı türü olduğunu belirterek, ağrının genellikle başın bir yarısında başladığını, şiddetli ve zonklayıcı olduğunu, en az 4 saat sürebildiğini ve mide bulantısı, kusma, ışık, ses, koku gibi artmış hassasiyetlerle birlikte görüldüğünü açıkladı.

Uzman doktor, sıcaklara karşı vatandaşları uyardı! Ciddi sonuçlarla hastanelik olabilirsiniz... Uzman doktor, sıcaklara karşı vatandaşları uyardı! Ciddi sonuçlarla hastanelik olabilirsiniz...

Tedavi ve Müdahaleler

Migrenin tedavisinde beyindeki kimyasallara yönelik müdahalelerin önemine değinen uzmanlar, hastanın yaşam şeklinin düzenlenmesi, ilaç veya ilaç dışı tedavi yöntemlerinin uygulanmasının gerektiğini ifade etti. Bilim dışı yöntemlerin migren tedavisine katkı sağlamadığını belirten uzmanlar, hastalığın kronikleşmesi durumunda yaşam kalitesinde önemli ölçüde bozulmalar yaşandığını ve iş yaşamında da sorunlara yol açabileceğini bildirdi.

Yaz Aylarında Öneriler

Özellikle yaz aylarında migren ağrısı çeken hastalara tavsiyelerde bulunan uzmanlar, şapka ve güneş gözlüğü kullanımının yanı sıra güneşin en dik olduğu saatlerde dışarı çıkmamalarını önerdi. Ayrıca egzersiz yapma, yeterli su tüketme, kahve miktarını azaltma ve düzenli yaşam düzenine dikkat etmenin ağrıları hafifletebileceğini belirttiler.

Sağlık Haberleri

Editör: Aybüke Ünal