Zonguldak Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (ZSMMMO) Başkanı Hasan Kahveci, mali tablolara Enflasyon Düzeltmesi işlemlerinin uygulanmasıyla ilgili olarak Mali Müşavirlere verilen hizmetler dolayısıyla ek ücret ödenmesi gerektiğini belirtti.

Whatsapp Image 2024 04 16 At 11.05.43 (1)

Mali Müşavirlerin İş Yükü Artıyor

Kahveci, ilgili tebliğ kapsamında gerçekleştirilecek olan Enflasyon Düzeltmesi işlemlerinin, mali müşavirlerin yoğun mesai harcamasına neden olduğunu ifade etti. Gelir Beyannameleri ve Kurumlar Vergisi Beyannamelerindeki mali verilerin Enflasyon Düzeltmesine tabi tutulmasının, mali müşavirlerin Mart ve Nisan aylarındaki iş yükünü artırdığını vurguladı.

İlave İş Yükü İçin İlave Ücret Talebi

Bu süreçte gece yarılarına kadar hatta sabahlara kadar ofislerinde çalışan mali müşavirlerin, aileleri ve sağlıkları dahil olmak üzere ciddi fedakarlıklar yaptığını dile getiren Kahveci, bu fedakarlıkların karşılığında mali müşavirlere ek ücret ödenmesi gerektiğini belirtti. ZSMMMO'nun yayınladığı ücret tarifesinde Enflasyon Düzeltme işlemleri için ilave ücret alınmasının öngörüldüğünü hatırlattı.

Mükelleflerin Verimli Mali Tablolara Kavuşması

Kahveci, Enflasyon Düzeltmesi işlemleri sonucunda mükelleflerin daha dinamik ve sağlıklı mali tablolara sahip olacaklarını ve bu tablolarla finansman ihtiyaçlarını daha sağlıklı analiz edebileceklerini belirtti. Bu süreçte emek veren mali müşavirlerin haklarının alması gerektiğini vurguladı.

Kolaylık, Başarı ve Bol Kazanç Dileği

Son olarak, tüm meslektaşlarına bu yoğun dönemlerinde çalışmalarında kolaylık, başarı ve bol kazançlar dileyen Kahveci, mali müşavirlerin emeklerinin karşılığını almaları gerektiğini vurguladı.

Açıklama metni: 

"ZSMMMO Oda Başkanı Hasan Kahveci, “VUK 555 Sıra Nolu Tebliğe göre mali tablolara uygulanacak olan Enflasyon Düzeltmesi işlemleri ile ilgili Mali Müşavirlere verdikleri hizmet dolayısıyla Ücret Ödenmelidir” dedi.

Zonguldak'ta faaliyet gösteren şirket toplu personel alıyor! Zonguldak'ta faaliyet gösteren şirket toplu personel alıyor!

Whatsapp Image 2024 04 16 At 11.05.43

Mali müşavirlere iş yükü oluşacak

İlgili Tebliğ Kapsamında uygulanacak olan Enflasyon Düzeltmesi ile ilgili Muhasebe işlemlerine ilişkin yoğun mesai harcayan “Mali Müşavir” Meslek Mensuplarına Ek ücret ödenmelidir. Bilindiği üzere her yıl Mart ayında Gelir vergisi Mükelleflerinin Gelir Beyannameleri, Nisan ayında ise Kurumlar Vergisi Mükelleflerinin ise Kurum kazançlarının beyanı verilmektedir. Bu beyannamelerin eklerinde Mükelleflere ilişkin Mali veriler olan Bilanço Gelir Tablosu gibi Ek tablolar yer almaktadır. Bu tablolardan Bilançoda yer alan Parasal olmayan varlıklar " Enflasyon Düzeltmesine tabii tutulacaktır.

Bu işlem sonrasında Enflasyon Düzeltmesi öncesi ve Enflasyon Düzeltmesi sonrası olmak üzere ayrı tablolar Beyannamelerin ekinde yer alacaktır. Bu durum, bu tabloları özenle hazırlayan Mali Müşavirlere ilave iş yükü oluşturmaktadır. Mart ve Nisan aylarında rutin yoğunluklarından daha yoğun bir iş yükü üstlenen Mali Müşavirler, bu aylarda gece yarılarına kadar hatta sabahlara kadar ofislerinde çalışmaktadırlar. Gece yarıları ofis ışıkları sönmeyen Mali Müşavirler, ailelerinden, sağlıklarından, genel yaşam süreçlerinden ciddi fedakârlıklar yapmaktadır.

Dolayısıyla bu fedakârlıklarının karşılığı olarak bu ilave iş yükleri için Mali Müşavirlere Ücret Tarifeleri gereği ilave ücret ödenmelidir. Enflasyon Düzeltmesi Muhasebesi işlemleri ile ilgili ZSMMMO'nun yayınlanan ücret tarifesinde “Enflasyon Düzeltme İşlemleri” ile ilgili ilave ücret alınmasına ilişkin bilgiler yer almaktadır. Neredeyse 20 yıllık verilerin Enflasyona göre düzenleneceği bu tablolar ile Mükellefler daha dinamik ve sağlıklı Mali Tablolara kavuşarak, bu tablolar ile Finansman ihtiyaçlarını daha sağlıklı verilerle analiz ettirerek karşılayacaklardır. Dolayısıyla bu tabloların oluşmasında emek veren emekçilerin de haklarını almaları gayet tabiidir. Sonuç olarak, Mali Müşavirlere bu iş yükü neticesinde Enflasyon Düzeltmesi” ile ilgili ücret ödenmelidir.

Tüm Meslektaşlarıma bu yoğun dönemlerinde çalışmalarında kolaylıklar, başarılar ve bol kazançlar diliyorum.”

Aybüke Ünal

Zonguldak Haberleri

Editör: Aybüke Ünal