Mahkemenin bu kararı çevrecilerin tepkisine neden oldu. Çevreciler, ağaçların ve tarım alanlarının tahrip edilmemesi için nöbet tutacaklarını söylediler.

Zonguldak İl Özel İdaresi, Kdz. Ereğli Kıyıcak Mahallesi sınırları içinde bir alana taş ocağı ruhsatı verdi. Çevreciler ile ağaçların kesilmemesi, tarım alanlarının zarar görmemesi için ruhsatın iptal edilmesi için Zonguldak İdare Mahkamesi’ne dava açtı. Ancak mahkeme iptal kararını reddetti. Çevreciler ise mahkemenin verdiği bu karara tepki gösterdi.

Ereğli ilçesinde yaşayan çevreci Çetin Yılmaz, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Kdz. Ereğli Kıyıcak Mahallesi sınırları içinde 78 Hektar (780 bin metre kare) bir alana Zonguldak Valiliği İl Özel İdaresi 2021 yılında taş ocağı ruhsatı verdi. Çevre gönüllüleri ve yöre halkı olarak ruhsat iptali için Zonguldak İdare Mahkemesine iptal davası açtık. Mahkeme iki yıl süresince dosyada hiçbir işlem yapmadı. Yürütmeyi durdurma kararı talebimizi reddetti. Keşif  istemimizi kabul etmedi. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığının ruhsat alanı için yazdığı yazıyı dikkate almadı. Söz konusu yazının içeriği (daha önce taş ocağı olan alanda oluşan tahripatlar giderilmediği için hiçbir çalışma yapılmaz vs.) Zonguldak İdare Mahkemesinde yapılan  duruşmaya yöre halkı bizler ve özel arazileri taş ocağı içinde kalan ve tahrip edilen hak sahipleri katılmıştık.

Mahkeme süreci devam ettiği dönemde, Ege Doğa AŞ., mevcut ruhsat alanını genişletmek ve cüruf işlemek ve depolamak için Çevre Bakanlığına başvuru yapmıştı. Kıyıcak Mahallesinde yapılan halkın katılım toplantısında yöre halkının protestoları olmuştu.

Whatsapp Image 2024 03 20 At 11.20.42

KARARI  30 GÜNLÜK SÜRE İÇİNDE TEMİZ EDECEĞİZ

"İdare mahkemesinin kararını  30 günlük süre içinde temiz edeceğiz. Kamuoyu, Zonguldak Valiliği ve siyasi iktidarın Zonguldak İl Genel Meclisi Üyeleri yerel temsilcilerine hatırlatırız. Halkın gücünden ve yaşamına, doğasına, ağacına sahip çıkmasından daha büyük bir güç olmayacak. Tekbir ağacın kesilmesine ve tarım alanlarının tahrip edilmesine müsaade etmeyeceğiz, gerekirse Ereğli halkı olarak ağaçların başında nöbet tutarız” dedi.

HABER MERKEZİ

Silahla vurulan köpek acı içinde doğum yaptı! Silahla vurulan köpek acı içinde doğum yaptı!

Ereğli Haberleri