Doğanın Gücü: Şifa Deposu Melocan Bitkisi

Sağlıklı bir vücuda sahip olabilmek için doğanın gücünden faydalanmak gerekir. Doğada var olan bazı bitkiler adeta bir şifa deposu. Anadolu saparnası, merucen, zimilaçi gıcırdak dikeni, kuşevin, öz dikeni diken ucu, kırçan gibi isimleriyle de bilinen melocan bitkisi, vücut sağlığı için birebir.

Hükümet Emeklilik Sistemi için Yeni Reformlar Üzerinde Çalışıyor Hükümet Emeklilik Sistemi için Yeni Reformlar Üzerinde Çalışıyor

Kan Temizleyici Özellikleriyle Dikkat Çekiyor

Bitkilerin Profesörü Aysun Bay Karabulut, Türk mutfağında kullanılan ve ‘diken otu’ olarak bilinen melocan otunun kan temizleyici özelliği sayesinde vücuttaki toksinlerin atılmasına ve hücre hasarlarının onarılmasına yardımcı olduğunu söyledi. Prof. Dr. Karabulut, antik Yunan mitolojisinde ‘Diken ucu’ olarak bilinen melocan otunun insan sağlığına faydalarını yazdı.

Melocan Bitkisinin Özellikleri

20 metre boyunda, dikenli gövdesi ve geniş yaprakları ile bilinen melocan otunun çiçeğinin beyaz sarı renkli şemsiye şeklinde olduğunu belirtti. Türk mutfağında genellikle salatalarda ve böreklerde kullanılan bu otun insan sağlığında da birçok derde derman olduğunu söyleyen Karabulut, “Diken otu, hafif acı bir tadı olan, iri ve dikensi yapraklara sahip bir bitkidir. Bu bitkinin genellikle çiçekleri ve yaprakları kullanılır. Ancak, diken otunun melocan otu olarak adlandırılması konusunda bölgesel farklılıklar veya halk arasında kullanılan isimlerde belirsizlik olabilir. Balkanlar ve ülkemizde Düzce ve yöresinde ormanlık alan, dere ve çalılıklarda yetişir. Anadolu saparnası, merucen, zimilaçi gıcırdak dikeni, kuşevin, öz dikeni diken ucu, kırçan melocan isimleri ile anılır” dedi.

Lezzetli ve Şifalı Melocan

Prof. Dr. Karabulut, turşu ve konserve olarak da tüketildiği gibi soğanla kavrularak, süzme yoğurt üzerine kırmızı, kara biber ve sumak ile saf zeytinyağı ile kavrularak da servisi oldukça lezzetli olan melocan otunun tükürük bezlerini de çalıştırdığını dile getirdi.

Vücuttaki İltihabı Söküyor

Sağlık alanında özellikle gribal enfeksiyonlarda etkili olan diken otunun ter attırdığını ve kan temizleme özelliğinin de bulunduğunu ifade eden Prof. Dr. Karabulut, “Romatizma ve iltihap söktürücü özelliği de vardır. Kanseri önlemede özellikle ilk çıkan mahsuller kullanılır. Melocan otu, genel olarak filizleri, kökleri ve çiçekleri kullanılarak bilinen bir bitki türüdür. Kan temizleyici özellikleri sayesinde vücuttaki toksinlerin atılmasına ve hücre hasarlarının onarılmasına yardımcı olur” dedi.

Ayrıca, iç organların düzenli çalışmasını düzenleyerek sağlıklı bir fonksiyon sağlar. Deri hastalıklarında yaygın olarak kullanılan bu bitki, kan temizleyici özelliği ile tanınan yenileyici etkiler sunar ve cilt sorunlarını iyileştirebilir” ifadelerine yer verdi.

Melocan otunun meyvesinin romatizma ve böbrek rahatsızlıklarında rahatlatıcı etkilerinin de bulunduğunu belirten Karabulut, “Aynı zamanda psikolojik sorunları hafifletmek amacıyla da kullanılabilir.

Ancak, diken otu olarak bilinen melocan otu, aşırı tüketildiğinde ishale neden olabilen tükürük artışına yol açabilir. Geçmişte, melocan otunun frengi hastalığının tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir.

Kaynak: Haber Merkezi