Başımızdan bir çok olumlu olumsuz olaylar geçer. Yaşanılanların elbet sadece dünya üzerinde sadece bizde olmadığınını kanımsayarak etraflıca muhakeme edebilmeliyizdir.

Eğer olayların, sonunda kendini suçlayıp, cezalandırmak istemiyorsan etkili bir şekilde durumları değerlendirebilmelisin. Aslına bakarsan her yaptığın veya sonrasında yapacakların için yeni yollar geliştirmene yaşananların çok faydası olacaktır.

 Gelecek planın ne olursa olsun olayların akışına ve başarı veya başarısızlık fikrine kapılmamalısın ki elinden geleni yaptığına kanaat ederek sonucun kişisel değerlerle ve mutlulukla alakası olmadığını bilmelisindir. Kendine güvenen insan bilir ki hedef birilerine bir şey göstermek değil, istediklerinle arana konan engelleri aşmak veya senin olanan sahip çıkmak olmalıdır.

  İnsanlar başkalarına sinirlendiğinde ve sindiğini gördükleri sürece kullanacaklardır. Konuşmalar ve özel düşünceler daim insanı ister istemez sürükleyecektir ki örneğin Canım istemiyor ama yapmazsam çok üzülürler, yaptıklarımı duysan aptal dersin bana, bn gösteririm ona, bana gelinceye kadar, o sinirlerimi bozuyor, mümkün değil yapamam gibi kanaatsiz temelsiz tüketilen sözler..

  Şüphelenmekten evvela kendinden vazgeç ki gelişim sürecinde muvaffak olabilesin. İçinde yaşadığın toplumun değerlendirmesini kendinle yapabildiğin için bir çok planı art arda uygulamaya koyabilirsin mamafih yaşanılan gelişim sürecinde sabırla yürüyerek üzerinde uygulanan baskılara direnebilirsin. Bu zamana kadar kapasitelerini baskılama uygulandığından görünmeyen buzdağına erişmen hep engellendi.

  Hiç bir insan kusurlu değildir onu kusurlu yapan ailesi ve çevresidir. Mutlu ve sağlıklı olmayı seçersen olursun. Kariyer ve statü sahibi olmayı seçersen olursun özetle ne olmayı istersen o olursun. Kendine has özel biri olmak senin elindedir elbet bu yorucu ve fedakarlık isteyen yolu baştan kabullenme erdemliliği ister. Kendinden şüphelenmekten vazgeçerek ’’yapabilirim’’ inancıyla hareket etmek gerekir.

  Farkında olmaksızın tüm temel değer yargılarının ve yaşam tarzının öğretildiği bir yaşam sürecindeyizdir. Önemli olan içsel değerlerimizden taviz vermeden en az zararla üstesinden gelebilmektir. Ayrıcalıksız olaylara bakış açımızı kararlı şekilde analiz edebilirsek istifade edebilmeyide öğrenmişizdir. Daha iyisini hak etsen de ulaşamamak insanda burukluk yaşatır ki çabalamaktan asla vazgeçmemektir yaşam..

ARAŞTIRMACI YAZAR

VOLKAN YAŞAR BERBER