ÖZEL İÇERİK

Zonguldak, Bartın. Karabük ile Almanya'daki bölge insanına hitap eden Zonguldak Havalimanında 2023 yılının toplam verileri yayınlanmıştı. Zonguldak Havalimanı'nın diğer havalimanları arasındaki durum da DHMİ'nin 9 Ocak tarihinde yayınlanan verileriyle ortaya çıktı.

Zonguldak Havalimanı, Türkiye'de faaliyet gösteren 59 havalimanı arasında 2022 yılına oranla iç hat yolcu sayısının artışında Türkiye 3. oldu. 

Türkiye'de faaliyette olan 59 sivil havalimanı var. Bunların 37'sinden uluslararası uçuşlar gerçekleştiriliyor.

İÇ HAT YOLCUSU EN ÇOK ARTAN 3. HAVALİMANI; ZONGULDAK!

Zonguldak Havalimanı iç hat yolcu sayısında 2022 yılına oranla en çok artış gösteren 3. havalimanı oldu. 

İç hat uçuşlarında en çok artış gösteren il yüzde 93 ile Rize-Artvin Havalimanı olurken onu yüzde 85 ile Adıyaman Havalimanı izledi. Zonguldak Havalimanı ise iç hat uçuş yolcu sayısında yüzde 82 artış ile Türkiye genelinde en çok artış gösteren 3. havalimanı oldu. 

Zonguldak, Bartın, Karabük ve Almanya'da yaşayan bölge insanına hitap eden Zonguldak Havalimanı'nda 2023 yılında Aralık ayı sonuna kadar 12 aylık dönemde 622 ticari uçuş gerçekleşirken, toplam 128 bin 864 yolcuya hizmet verildiği açıklandı. 

1 OCAK-31 ARALIK VERİLERİ...

DHMİ 2023 yılı Aralık ayı sonu istatistikleri yayınlandı. Bu sayfadaki verilere göre 1 Ocak-31 Aralık tarihleri arasında Zonguldak havalimanında ortaya çıkan istatistiki veriler aşağıdaki gibidir;

Tüm Hava Araçları》448(İçhat)-436(Dışhat). Toplam 884 uçak iniş-kalkış yaptı. 2022 yılına oranla iç hatlarda yüzde 9, dış hatlarda ise yüzde 30'luk azalma kaydedildi.

Ticari Yolcu Uçağı》233(İçhat)-389(Dışhat). Toplam 622 uçak iniş-kalkış yaptı. Ticari uçuşlarda iç hatta yüzde 3'lük artış olurken dış hat uçuşlarında yüzde 36 düşüş oldu. 

Yolcu(Gelen-Giden)》28 bin 129 (İçhat)-100 bin 735 (Dışhat). Toplam 128 bin 864 yolcu Zonguldak Havalimanını kullandı. İç hat yolcu sayısı yüzde 82 artarken dış hat yolcu sayısı yüzde 7 artış gösterdi. Toplamda ise yüzde 17'lik artış kaydedildi. 

Yük-Bagaj》254 Ton(İçhat)-2 bin 12 Ton(Dışhat). Toplam 2 bin 266 ton. Yük- bagajda da iç hatta yüzde 77, dış hatta yüzde 7 olmak üzere artış sağlandı. Toplamda ise yüzde 12'lik artış sağlandığı açıklandı. 

İÇ HATLARDA THY, DIŞ HATLARDA CORENDON VE SUNEXPRESS
Zonguldak Havalimanına iç hatlarda 132 kişilik THY uçakları, Dış hatlarda 189 kişilik Corendon ve SunExpress uçakları işliyor.

İSTANBUL (SABİHA GÖKÇEN) - ZONGULDAK-TRABZON BACAKLI UÇUŞ İSTENİYOR!
Öte yandan İstanbul'un Anadolu yakasında oturan Zonguldak-Bartın-Karabük bölge halkının havayolunu kullanabilmesi, Zonguldak'ta yaşayan binlerce Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin bölgesinden gelen vatandaşın doğru Karadeniz bölgesine rahat gidebilmesi, turizm ve bölgedeki üniversitelere ulaşım kolaylığıyla rağbetin artırılması için İstanbul Sabiha Gökçen-Zonguldak-Trabzon hattıyla bacaklı uçuş isteniyor.

ANADOLU JET’İN DE UÇMASI İSTENİYOR…
THY ortaklığı bulunan Anadolu Jet'in bacaklı uçuş hizmetinin olduğunu ifade eden vatandaşlar, siyasilerin konuyla ilgili girişimde bulunmasını istiyor.

Fırat Büfe, Çerkezköy deplasmanı için tüm takıma kahvaltı sponsoru oldu! Fırat Büfe, Çerkezköy deplasmanı için tüm takıma kahvaltı sponsoru oldu!

BORAJET KIŞIN UÇMASINA RAĞMEN TUTTU!
2010 ile 2013 yılları arasında Sabiha Gökçen(İstanbul)-Zonguldak-Trabzon hattında “Bacaklı uçuş” sistemiyle hizmet veren Borajet, kışın uçup yaza girerken seferleri iptal etmesine, küçük pervaneli uçakla hizmet vermesine rağmen doluluk oranını yakalamaya başlamışken tamamen Zonguldak’tan çekilmişti.