Endüstriyel avcılık yapan gırgır ve trol tekneleri için başlayan av yasağıyla birlikte, balıkçılar karaya çıkardıkları teknelerini ve ağlarını onarmaya başladılar.

Yaklaşık 4,5 aylık dönemde endüstriyel avcılık faaliyetlerine ara vermek zorunda kalan balıkçılar, Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan izin alarak kara suları dışındaki uluslararası sularda avcılık yapabilecekler. Yeni balıkçılık av sezonunun açılışı, Akdeniz hariç tüm denizlerde 1 Eylül'de, Akdeniz'de ise 15 Eylül 2024'te gerçekleşecek. Ancak kıyı balıkçılığı yapan küçük ölçekli balıkçılar bu yasaktan muaf tutularak avcılık yapmaya devam edebilecekler.

A W182844 06

Balıkçılar, av yasağının başlamasıyla birlikte Kozlu ilçesindeki teknelerini karaya çıkararak bakım ve onarım işlemlerine başladılar. Gelecek sezona umutla hazırlanan balıkçılar, şimdiden ağlarını ve teknelerini tamir etmeye başladılar.

A W182844 04

Kozlu İtfaiyesine hayat kurtaran eğitim... Kozlu İtfaiyesine hayat kurtaran eğitim...

Fırtınada zarar gören tekneyi tamir eden Şafak Göktepeli, geride bıraktıkları sezonda yeterince palamut balığı avlayamadıklarını ifade ederek, “Kayıklarımızın bakımlarını yapacağız. Yeni sezon hazırlıklarını yapacağız. Yeni sezonda denize indireceğiz. Bu sezon çok kötü geçti. Palamut balığı olmayınca sezon kötü geçiyor. Çünkü burada küçük kayıklarımız var. Ağ kayıkları çok az. Oltacı kayığı daha fazla olduğundan bunlar hep palamuttan geçimini sağlıyor. Palamut ve çinakop olmayınca bu sezon çok kötü geçti. Fiber ve ağaç teknelerin bakım ve onarımını yapıyoruz” şeklinde konuştu.
Kozlu Su Ürünleri Kooperatif Müdürü Şahin Sarıtaş da, “Bu sezonda balıkçılar çok para kazanamadı. Teknelerin çoğu da paydos etti. Kimisi ağları tamir ediyor kimisi teknelerini tamir ediyor. Önümüzdeki sezon palamut olmasını istiyoruz. Herkes umutlu. Şu an istavrit var. İnşallah balık olur, balıkçılar evlerine ekmek götürür” dedi.

A W182844 05

İHA

Zonguldak Haberleri

Editör: Aybüke Ünal