Klasik bir deyimle yazıya başlarsak eğer: Savaşın kazananı yoktur ya çok kaybedersiniz ya da az kaybedersiniz ama herkes kaybeder.

Hayvanları tenzih ediyorum, insanların çıkarmış olduğu tüm savaşlarda hayvanlar ve bitkiler dahil herkes kaybetmiştir çünkü şeytandan daha şeytan olan insan öyle savaş araçları yapmıştır ki ateşlendiği zaman kendisi de dahil ortada canlı bırakmıyor.

Orman kanunlarının geçerli oldu hayvanlar aleminde yaşamak için ve doymak için savaş yapılır, kazanan doyar kaybeden ölür, bir dahaki savaşa kadar herkes köşesine çekilir. İnsanlardaki savaşlar böyle değildir savaşlarda karşı tarafın topyekûn ortadan kalkması amaçlanır ve öyle de olur.

Dünya üzerindeki nimetlerden daha çok faydalanmak ve kendi ırkını diğer insanlardan daha fazla pay alması için her yolu mübah sayan dünya egemen sınıflar, karşı taraftaki ölümlerden zerre kadar etkilenmez, karşı tarafta çocuk ölümleri bile vicdanlarını sızlatmaz çünkü dünya nimetlerinden en çok payı kendi ırkının veya din kardeşinin almasını amaç edinen bu zalim ruhlu toplumlar yaptıkları her savaşta kendilerinin de kaybettiğinin farkında değildirler.

Bir kurt sürüsü koyun sürüsüne saldırdığında koyunları boğar ve bırakırlar, bilirler ki ölen koyunlar artık kendilerine aittir ama asla tüm koyunları boğmazlar, kendilerinin ve sürünün doyabileceği kadarından fazlasına dokunmazlar, sürünün sahibi olan insan denen canavar bu duruma çok kızar ve en donanımlı silahlarını alır dağlardaki ne kadar kurt varsa soykırım yaparak kurtulduğunu sanır oysa kurt nesli bittiğinde tilki ve ya ayıların çoğalacağını, yaşamını kötü yönde etkileyeceğini düşünemez.

Muazzam bir denge üzerine kurulmuş olan ve güneşin yaşam yörüngesine sığınmış olan bu cennet dünyamızda dengeyi bozan tek unsur insan denen canavardır.

Hayvanlar yaşamak için öldürür ama asla ölçüyü kaçırmaz ve fazlası haram der, insan ise kendi dışındaki diğer insanları öldürmek için yaşar ve bundan da büyük zevk alır.

Geriye dönüp tarihleri bir araştırın sayısız katliamlar ve cinayetler yapılmıştır ve hiç birisi bir hayvan kadar mantıklı davranmamıştır.

Tüm silahlı örgütler programlarını insan öldürmek formatı üzerine kurmuşlardır.

İnsanlığın baş belası savaşlar tüm tarihsel dokümanlarda din veya ırk üzerine yapılmıştır, hele din savaşları tamamen akıl ve mantık dışında planlanmıştır, bu süreç halen devam ediyor, işte İsrail’in Gazze’ye saldırısı, Gazze’nin onlara saldırısı, ABD denen canavarın cellatlara destek açıklaması, AB denen riyakar toplumun sağıra yatması, Rusya denen hizip toplumunun bu dalaştan ne çıkar sağlarım hesapları, İran denen aptalın sonucunu hesap etmeden yangınlara benzinle müdahale etmesi, kısacası bu savaş bölgemizle sınırlı kalmaz, az yada çok herkes kaybeder, ölen ölür dünyanın umurunda bile olmaz, zaten insan denen canavarın sayısı arttıkça dünyaya kafa tutması aptallıktan başka bir şey değildir.

Ünlü bir deyim vardır Bilgeye sorarlar: “3. Dünya savaşı nasıl olacak?” Bilge cevap verir: “onu bilemem ama 4. Dünya savaşı kazma kürekle olacağını söyleyebilirim.”. Kahretsin! Yine savaş…