Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, yeni yıla yüzde 0,96 yükselişle 7 bin 542 puandan başladı. Gram altın da 2 bin 56 liraya kadar yükseldikten sonra bin 980 liralardan alıcı buluyor. Peki 2024'te hangi yatırım aracı ne kadar kazandıracak, hangi yatırım araçları öne çıkacak? Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Şirin Sarı Haber7'ye yaptığı değerlendirmede, borsa ve altının cazip yatırım araçlarından olmaya devam edeceğine işaret etti. Sarı aynı zamanda gümüşün de 2024'te getiri oranını artıracağını ve yatırımcısının yüzünü güldüreceğini vurguladı. 

Motorin fiyatlarına yeni zam geliyor! Motorin fiyatlarına yeni zam geliyor!

2024'TE HANGİ YATIRIM ARAÇLARI KAZANDIRACAK?
2024'te merkez bankalarının faiz indirimine başlayacağı döneme kadar mevduat faizlerinin yatırım aracı olarak ön plana çıkacağını belirten Sarı, mevduat faizinin enflasyonun üzerinde bir getiri sağlaması nedeniyle yatırımcının mevduat faizine yöneldiğine dikkat çekti. Sarı, "Enflasyon beklentisinin yüzde 36-40 bandına çıkması nedeniyle döviz tarafında yükseliş görürüz, bu yükseliş gram altına da yansır" dedi. Gram altının 2023'te yüzde 85'e yakın değer kazandığını hatırlatan Sarı, "2024'te de gram altının enflasyon üzerinde bir getiri sağlayacağını öngörürsek, altında değer kazanımı yüzde 30'larda olur" diye konuştu. Dolar/TL'nin 30-35 bandına yükselmesinin borsaya da yükseliş olarak yansıyacağını belirten Sarı, 2024'te borsa, altın ve gümüşün ön plana çıkacağına işaret etti, gümüş için de ayrı bir parantez açtı. Ons altındaki yükselişin gümüşü de destekleyeceğini ifade eden Sarı, gümüş fiyatlarının altın fiyatlarından daha hızlı bir ivme göstereceğini vurguladı. 

"BORSA 2024'TE POZİTİF AYRIŞABİLİR"
Yaklaşık 8 haftadır yabancı yatırımcının borsaya gelmeye başladığını ancak istenen düzeyde olmadığını ifade eden Sarı, Merkez Bankası'nın faiz politikası ve CDS'lerin 300 baz puanın altında seyretmesinin yabancı yatırımcıyı borsaya çekebilecek etkenler olduğunu belirtti. Kredi derecelendirme kuruluşlarının 2024'te not artışlarına başlayacak olmasının da yabancı yatırımcıyı borsaya çekeceğine işaret eden Sarı, döviz rezervlerinin de artmaya devam etmesinin yabancı yatırımcıya pozitif yansıyacağını söyledi. Sarı, yeni yılda borsanın gelişmekte olan ülkelerin borsalarından pozitif ayrışacağına dikkat çekti.

BORSADA DESTEK-DİRENÇ SEVİYELERİ
Yükseliş için 7 bin 800 ve 8 bin puan bandının üzerinde borsanın kalıcı olması gerektiğini belirten Sarı, "Borsa 8 bin puanın üzerinde kalıcı olduğu sürece hızlı bir şekilde yükselemeye başlayacak" dedi. Yeni yılda borsada 10 bin puan seviyelerinin gündeme gelebileceğine işaret eden Sarı, bu hafta kapanış seviyelerinin çok önemli olacağının altını çizdi. Borsa yatırımcısına tavsiyelerde bulunan Sarı, 6 bin 800 - 7 bin 200 puan aralığının alım için fırsat olacağına dikkat çekti.