Taşkömürünün bulunmasıyla birlikte var olan ve o dönemlerde 30 bin kişilik şehir üzerine kurulduğu açıklanan Türkiye’nin ilk Vilayeti Zonguldak bugünlere gelindiğinde kömürü bir tarafa bırakmış ayakta durmaya çalışıyor.

50-60 binlerden 7 binlere kadar düşen TTK’da 2 bin kişinin alınması ile havalara uçmaya başladı. Nereden nereye?

Şehrin tam göbeğinde yıllarca kömür lavuarı olarak hizmet vererek kullanılan ve adı simgeleşen “Lavuar Alanı” yıkıldıktan sonra yaklaşık 20 seneye yakın bir zaman geçmesine rağmen hala bir çivi çakılamadı.

Ne belediyeler geldi geçti, partisi falan da önemli değildi ama maalesef bu ucube ALAN Belediye Başkanı Selim ALAN tarafından aylardır sürdürülen çalışmalar neticesinde nihayet TOKİ aracılığıyla yapılan proje dahilinde Zonguldak halkının hizmetine sunulacak.

FEVKANİ KÖPRÜSÜ

Zonguldak’ın bir diğer önemli konusu ise tartışması bitmeyen 67 yıldır bu şehrin ulaşım meselesinde öncülük eden ve altında onlarca esnafın hizmet verdiği Fevkani Köprüsü’nün yıkılması veya yıkılmaması hiç ama hiç gündemden düşmedi.

İşte tam bu noktada köprünün yıkılması başlamışken ve ilk kazma vurulmuşken bu işe büyük emek harcayan Belediye Başkanı Selim Alan en son çok sert bir açıklama daha yaparak bir önceki Belediye Başkanı CHP’li Muharrem Akdemir’i bombalayınca kıyametler koptu.

Neydi Başkan Selim Alan’ın o açıklaması;

Dikkatle okuyun;

“Bu köprünün bu halde olmasının tek sebebi Muharrem Akdemir’dir. Düşünebiliyor musunuz? Seçime kalmış 5 buçuk ay, ben bu sıkıntıyı çekmek zorundayım. 2013'teki rapor Nisan ayında geldiğinde sizler vardınız. Bu makamda basın toplantısı yapıldı. Ne denildi? 9 ay sonra rapor gelecek, ODTÜ'den hocamız bize bir ön bilgi verecek. Bu köprünün güçlendirilmesi gerekiyor” dedi.

 Uyarılarda bulunuldu değil mi?

“3,5 tonun üzerinde araçlar olmasın, sürücülerimiz yavaş gitsin, tabelalar koyacağız diye uyarlarda bulundu.2014'te de rapor geldi. 
Ne yaptık biz? 2017'de bir ihale yapıldı. 3 etaba bölünmüştü.  Köprü altı esnafını çıkaramadılar. Ne oldu? iptal edildi. Kim iptal etti? Belediye Başkanı iptal etti. Köprüyle ilgili bizi eleştirenlerin hepsinin aynaya bakmasını rica ediyorum. Kulaklarını açsınlar, bu ropörtajı iyi dinlesinler, körü körüne siyaset, körü körüne popülizm olmaz. Fevkani Köprüsü şu an bu durumdaysa bunun tek sorumlusu o dönemin belediye başkanı o dönemin belediyesidir"

AKDEMİR’E CEVAP HAKKI

Bu açıklamayı okuyan ve cevap hakkı doğan eski Başkan Muharrem Akdemir ise Salı günü akşamı evimde iken beni arayarak dedi ki, “Mustafa Başkan ben Selim Alan’ın bu ifadeleri üzerine cevap hakkımı kullanmak ve CHP İl binasında basın açıklaması yapacağım, tüm basın mensubu arkadaşlarım davetlidir.”

Ben bu köşeyi yazıp Cuma günü çıkacak olan baskımıza yolladığımda Sayın Akdemir ise saat 14.30’da konu hakkında CHP İl binasında açıklamasını yapmış olacaktı. Ancak nasıl bir açıklama yapacağını da yine İMZA gazetesi internet sitesinde yayınlamış olacağız.

Daha sonra ise Belediye Başkanı Ömer Selim Alan’ın vereceği cevaba bakacağız.

İşin özeti ise, Zonguldak’ta tartışmalara rağmen bir takım değil, bayağı değişikler oluyor halk bunu gözlemliyor. O buna sataşmış, bu onu laflarıyla bombalamış neyin ne olduğunu bu şehrin insanları yaşayarak görüyor. Görmeye de devam edecek. Gelişmeleri izlemeye devam edin. Kalın sağlıcakla…